Haberler

23 Aralık 2016

Sudanlı Doktorlara 6 Aylık Süreli Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Sudanlı 9 uzman doktora kendi alanlarında Türkiye’de 6 ay süreyle eğitim verilecek.

Sudanlı 9 uzman doktor TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Türkiye’de eğitim almaya başladı. Sağlık alanında önemli bir uzman açığı bulunan Sudan’da insan kaynağı konusunda kapasite artırımı amacıyla, alanında uzman 9 doktorun ülkemizde 6 ay süre ile eğitim almaları için bir çalışma başlatıldı. 10 Ekim 2016 tarihinde bu yana Türkiye’ye gelen doktorların eğitimleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanelerinde başarılı bir şekilde devam ediyor.

2 Anestezi Uzmanı, 4 Beyin Cerrahi Uzmanı, 1 Çocuk Hastalıkları Uzmanı, 1 Dâhiliye Uzmanı ve 1 Göğüs Hastalıkları Uzmanı doktor olmak üzere toplamda 9 doktor eğitimlerini tamamladıktan sonra, TİKA’nın Sudan’daki önemli projelerinden biri olan Nyala Sudan – Türk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Türkiye’de eğitim aldıkları süre kadar görev yapacaklar.

Sudanlı doktorların Türkiye’deki eğitimi hem TİKA projelerinden Nyala Sudan – Türk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin uzman doktor ihtiyacına katkıda bulunarak hastanenin hizmet kalitesini artıracak hem de Sudan Sağlık Bakanlığı’nın yetişmiş uzman doktor ihtiyacına katkı sağlayacak.  

Heyetin eğitimlerinin yanı sıra Türkiye kültür zenginliğinin tanıtılması amacıyla her ay bir sosyal program tertip edilerek heyete, Türkiye’nin farklı tarihi ve turistik alanları tanıtılacak.

Sonraki Haber

Meksika’da Tlalpan Çocuk Bakım Evi ve Vicente Garcia Torres Yaşlı Bakım Evine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Meksika’nın başkenti Meksiko City’de bulunan Tlalpan Çocuk Bakım Evi ve Vicente Garcia Torres Yaşlı Bakım Evine donanım malzemesi desteğinde bulundu. Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF) toplumun refahını geliştirmeye...