Haberler

18 Haziran 2014

Şüheda Mektuplarda Öğrenciler Şehitliklerde Buluşuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bakü TÖMER tarafından hazırlanan proje çerçevesinde, Bakü’deki şehitlikte isimleri yazılan Osmanlı askerleri adına hazırlanan mektuplar, bir grup öğrenci tarafından Çanakkale’deki şehitliğe ulaştırılacak.

1918 yılında İstanbul’dan yola çıkarak Azerbaycan’ı bağımsızlığına kavuşturan Kafkas İslam Ordusu şehitleri ile Azerbaycan’dan Çanakkale’ye gelerek Anadolu’nun bağımsızlığı uğruna can veren şehitler, mektuplarda buluşuyor.

TİKA ve Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği Türkçe Öğrenim Merkezi (Bakü TÖMER) tarafından hazırlanan bir proje çerçevesinde, Bakü’deki şehitlikte isimleri yazılan Osmanlı askerleri adına hazırlanan mektuplar, bir grup öğrenci tarafından Çanakkale’deki şehitliğe ulaştırılacak. Çanakkale’den bir grup öğrencinin yazdığı mektuplar yerinde teslim alınıp Bakü’deki şehitliğe getirilerek törenle okunacak.

En güzel mektubu yazan ilk üç öğrenci ödüllendirilerek, mektuplar kitap haline getirilecek. TİKA Bakü Program Koordinatörlüğü’nün aktif yönlendirmeleri ve mali desteğiyle hayata geçirilen projeyle daha geniş öğrenci topluluklarının da tarih ve medeniyet şuuruna sahip, vatanperver nesiller olarak yetişmesine mütevazı bir katkı sağlanmış olacak. Mektupların Türkiye Türkçesi ile yazılacak olması, TÖMER faaliyetlerinin güçlendirilmesi bakımından da büyük önem taşıyor. Yarışmaya iştirak edecek ve mektupları ulaştıracak öğrenciler, TİKA tarafından da uzun süredir destek sağlanan Karabağ kaçkınlarına ait okullarda ve Milli Eğitim Bakanlığı Bakü Türk Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrencilerden oluşuyor.

Mektupları ulaştıracak 55 kişilik grubun, karayoluyla seyahat ederek tarihi ve kültürel içerikli bir gezi programı dahilinde Türkiye’yi tanıması ve hem vatan sevgisini hem de ortak kültürel değerleri görerek hissederek anlaması hedefleniyor. Seyahat vesilesiyle öğrenciler Kafkas İslam Ordusunun geçtiği güzergahları da görerek çekilen zorlukları daha iyi anlama ve şehitlik kavramını daha yakından hissetme imkanı bulacak.

Sonraki Haber

Sel Mağduru Bosna Hersek'e TİKA'dan Tarım Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek’te Una Sana Kantonu’nda bulunan laboratuvara Una Sana Kantonu Tarım Enstitüsü Laboratuvarları Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında ekipman desteğinde bulunuldu. Nüfusu yaklaşık 300.000 olan Una Sana Kantonu, tarımsal...