Haberler

11 Ağustos 2021

Tacikistan’da Kadın İstihdamına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tacikistan Korvoni Umed Derneği İşbirliğinde, kadınların mesleki eğitimini ve istihdamını desteklemek amacıyla başkent Duşanbe’de “Kadın Mesleki Eğitim Merkezi” kuruldu.

Tadilat ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilen merkezde, kadınlara yönelik dikiş, takı tasarımı ve pastacılık alanlarında eğitimler verilecek. İlk grup kursiyerlerin eğitim almayı başladığı merkezden yılda yaklaşık 200 kadının meslek sahibi olması planlanıyor.

Proje kapsamında ayrıca, merkezde eğitim alan kadınların çocuklarının zaman geçirmeleri amacıyla bir de oyun alanı oluşturuldu.

Kadın Mesleki Eğitim Merkezinde eğitimini tamamlayan kursiyerlere, Tacikistan Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı tarafından mesleki yeterlilik belgesi verilerek, istihdamlarında öncelik sağlanacak.

Proje kapsamında, ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere merkezde bir sığınma evi de oluşturuldu.

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gambiya’da Mesleki Turizm Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Gambiya Turizm Bakanlığı ve Gambiya Turizm Enstitüsü işbirliğinde başkent Banjul’da, “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi” düzenlendi. TİKA tarafından yürütülen Turizm Eğitim Programının (TUREP) giriş...