Haberler

19 Temmuz 2022

Tacikistan’da Mesleki Eğitime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de “Temel Ayakkabıcılık Eğitimi” verildi.

TİKA’nın destekleriyle Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı bünyesinde bulunan Duşanbe Engelli Meslek Lisesinde bulunan Ayakkabıcılık Eğitim ve Üretim Merkezinde “Temel Ayakkabıcılık Eğitimi” verildi. Ayakkabıcılık Eğitim ve Üretim Merkezinde görevli eğitmenler, öğrenciler ile sektörde faaliyet gösteren diğer kurum ve kuruluşların uzman ve ustalarından oluşan toplam 20 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde ayakkabı tasarımı ve yapım aşamaları uygulamalı olarak ince ayrıntılarına kadar anlatıldı.

Engelli Gençlerin İstihdamına Destek

Program sonunda katılımcılara katılım sertifikası verildi. Sertifika törenine T.C. Duşanbe Büyükelçisi Emre Zeki Karagöl, Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve İstihdam Bakan Yardımcısı Alişer Alizoda, Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı Hafif Sanayi ve Pamuk Endüstrisi Dairesi Başkanı Malika Yorbobyeva ve TİKA Duşanbe PKO Koordinatörü İbrahim Erbir katıldı. Eğitimde özellikle Tacikistan’daki ayakkabı sektörünün gelişimi için ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi hedeflenirken aynı zamanda merkez çatısı altında eğitim gören engelli gençlerin istihdamına destek verilmesi amaçlandı.

Programın ikinci aşaması temel eğitimi tamamlayan eğitmen ve ustalara yönelik ileri düzey ayakkabıcılık eğitimlerinin verilmesi ile devam edecek.

Sonraki Haber

15 Temmuz Şehitleri Herat’ta Dualarla Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Herat şehrinde anma etkinlikleri düzenlendi. Hain darbe girişiminin yıl dönümü kapsamında TİKA Herat Program Koordinasyon Ofisi (PKO) tarafından anma...