Haberler

16 Mart 2022

Tacikistan’da Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tacikistan Cumhuriyetinin 2.8 milyon nüfusu olan Sogd Eyaletinde bulunan tek diyaliz merkezini yeniledi.  

TİKA tarafından desteklenen proje kapsamında Sogd Eyaletinin merkezi Hocend şehrinde bulunan diyaliz merkezinin tadilatını yapılarak, gerekli ekipmanlar ile en son teknoloji diyaliz cihazları ve su arıtma sistemi ile desteklendi.

Haftada yaklaşık 75 diyaliz hastasının hizmet aldığı merkezden, başta kronik böbrek hastaları olmak üzere, akut böbrek yetmezliği, doğum ve zehirlenme komplikasyonu vakaları yararlanabilecek.       

Ülkenin en kalabalık nüfuslu eyaletinde diyaliz hizmetinin daha sağlıklı, kaliteli ve güvenli şartlarda hastalarına sunulmasının hedeflendiği proje ile ayrıca hastalara daha ekonomik ve kolay şekilde diyaliz hizmetine ulaşma imkanı sunulacak.     

Sonraki Haber

TİKA Güney Sudan’da Kadınları Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudan’da dezavantajlı kadınlara geçimlerini sağlamaları için mesleki malzeme desteğinde bulundu. Değişimci Kadınlar (Women for Change, WfC) derneği işbirliğinde 100 kadının eğitileceği ve bir meslek edineceği proje hayata...