Haberler

16 Kasım 2021

Tacikistan’da TİKA’nın Temel İtfaiye Eğitimi Programı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Tacikistan Duşanbe Belediyesi İtfaiye ile Afet ve Acil Kurtarma Dairesi personeline temel itfaiye eğitimi verildi.

TİKA tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı iş birliğinde geliştirilen “Temel İtfaiye Eğitim Programı”, Duşanbe Belediyesi İtfaiye Dairesi ile Afet ve Acil Kurtarma Dairesinde görevli toplam 35 itfaiye ve arama kurtarma personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Altı günlük eğitim programı kapsamında yangına müdahale, arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, ilk yardım ve iş güvenliği konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Teorik eğitimin sonunda uzman eğitmenlerin gözetiminde bir tatbikat gerçekleştirildi. Eğitim amacıyla Tacikistan’da bulunan eğitmenler Şahrinav İlçesi İtfaiyesine nezaket ziyaretinde bulunarak, söz konusu kurumlarda teknik inceleme gerçekleştirdi.

Altı günlük teorik ve uygulamalı eğitimi ve tatbikatı başarıyla tamamlayan personellere Duşanbe Belediyesi İtfaiye Dairesinde düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Sertifika törenine Duşanbe Belediyesi İtfaiye Dairesi ile Afet ve Acil Kurtarma Dairesi Başkanları, TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir ve Duşanbe Belediyesi Smart City Kurumu Yetkilileri katıldılar.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürü Serkan Demirel yaptığı konuşmada, son yıllarda yoğun olarak dikey yapılaşmanın başladığı Tacikistan’da gerçekleştirilen bu eğitimin oldukça faydalı olduğunu ve yerel insan kaynağının geliştirilmesine katkı sağlandığını dile getirdi. Demirel, eğitim programının organizasyonu için TİKA’ya teşekkür etti.

Sertifika töreninde yaptığı konuşmada Duşanbe Belediyesi Smart City yetkilisi Hasan Horkaşev, gerçekleştirilen proje için TİKA Başkanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na teşekkür etti ve TİKA ile farklı sektörlerde işbirliği yapmak ve yeni projeler gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

Törende konuşan TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir, TİKA olarak Tacikistan’da tüm sektörlere desteklemeye gayret ettiklerini belirterek, özellikle insan hayatını ilgilendiren bu konuda hizmet veren Duşanbe İtfaiyesi personeline yönelik yapılan bu eğitim son derece gerekli olduğunu söyledi. “Duşanbe hızla gelişen bir şehir ve yüksek binaların sayısı hızla artıyor. Dolasıyla bu eğitimle ilgili kurumların kapasitelerinin geliştirilmesi ve yeni duruma uygun hizmet verme becerilerini artırmayı amaçladık. Biz TİKA olarak bu alanda ilgili kurumlara destek vermeye devam edeceğiz” dedi ve eğitime gösterdikleri ilgiden dolayı Duşanbe İtfaiyesi personeline teşekkür etti.

Afet ve acil durumlar karşısında işbirliği yapılan ülkelerin insan kaynağı kapasitesini artırmayı amaçlayan Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında farklı meslek gruplarına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlere devam edilmesi planlanıyor. 

Sonraki Haber

Cezayir Sahrası’nda Gül Yetiştiriciliğine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cezayir’in Sahra bölgesinde bulunan El Golea (MENİA) beldesinde 1000 adet gül fidanından oluşan “15 Temmuz Şehitleri Gül Bahçesi” kuruldu. 15 Temmuz Şehitleri Gül Bahçesi El Golea’da kadınlar...