Haberler

31 Mayıs 2014

Tacikistan'da Tıbbi Bilim Araştırma Merkezi Müdürlüğüne Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tıbbi Bilim Araştırma Merkezi Müdürlüğüne tıbbi donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA ve Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde Tacikistan’da sağlık ve eğitim alanlarında yoğunlaşan projelere devam ediliyor. Tacikistan Sağlık Bakanlığı 2013 yılının sonundan itibaren Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birleşerek aynı çatı altında hizmetlerine devam ederken, TİKA özellikle 2010 yılından günümüze kadar ülke stratejisi doğrultusunda sıkı bir işbirliği içinde bu alandaki projelere destek veriyor. Bu kapsamda Tıbbi Bilim Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün talebi ve tespit edilen ihtiyaçları doğrultusunda anılan Merkeze tıbbi ve teknik donanım desteğinde bulunuldu.

Son yıllarda tüm Dünya’da HİV, Hepatit ve diğer bulaşıcı hastalıkların sayısı hızla artıyor. Yapılan araştırmaya göre bu tarz öldürücü hastalıklar; sınır bölgesi olması, ülke yaşam koşullarının istenilen düzeyde olmaması ve ilgili Bakanlığın bu alana yeterli bütçe ayıramaması nedenleriyle, Tacikistan yüksek risk grubunda olmasa da, ülkede bu virüsler daha sık görülmeye başladı. Bahsi geçen tehlikeli ve bulaşıcı hastalıklara maruz kalanların kan tetkikleri, virüs araştırmaları ve diğer gerekli işlemler Duşanbe’de diğer özel müesseselerin yanı sıra söz konusu Merkezde de yapılıyor. Bu çerçevede Tıbbi Bilim Araştırma Merkezi Tacikistan’da tek ve referans alınan devlet merkezi olma özelliğini taşıyor.

Merkezdeki tıbbi araştırma teçhizatlarının eskimesi ve yeterli olmamasından dolayı hastaların kan tahlillerinin zamanında ve dakik olarak yapılması konusunda zorluklar yaşanıyordu. Yaşanan zorlukları hafifletmek için, TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında anılan Merkeze, kan tetkik makineleri, bilgisayarlar, yazıcı, uygun ortamda tahlillerin yapılması için dezenfekte lambaları, laboratuarın sıcak su ihtiyacının temini için su ısıtıcı, radyatörler, dolaplar, laboratuar masaları, sandalyeler ve birçok sarf malzemesi desteğinde bulunuldu. Temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Teslim törenine, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Türkiye Duşanbe Büyükelçilik 1. Katibi Özcan Gültekin, Tıbbi Bilim Araştırma Merkezi, TİKA, Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri katıldı. Açılışta açıklamalarda bulunan Tıbbi Bilim Araştırma Merkezi yetkilileri, Laboratuar konusunda TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk’e kısa bir tanıtıcı bilginin paylaşmasının ardından TİKA’ya ve Türkiye’ye yapılan yardım ve desteklerinden dolayını teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Kazakistan'da Ahilik Konferansı'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde Türk-İslam medeniyetinin kurduğu özgün bir sistem olan, iş ve çalışma ahlakının prensiplerini dünyevi ve uhrevi boyutlarda ele alan...