Haberler

27 Ocak 2016

Tacikistan Organ ve Doku Nakli Ulusal Araştırma Merkezi’ne Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Organ ve Doku Nakli Ulusal Araştırma Merkezi’ne tıbbi donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Tacikistan’da sağlık alanında faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Tacikistan’da hastane ve sağlık ocaklarının bakım ve onarımının yanı sıra söz konusu sağlık merkezlerine ihtiyaç duyduğu tıbbi ekipman desteğinde de bulunuyor. Bu çerçevede 2010 yılında kurulan böbrek ve karaciğer patolojisi olan hastaların tedavi gördüğü Tacikistan Organ ve Doku Nakli Ulusal Araştırma Merkezi’ne TİKA tarafından tıbbi cihaz desteğinde bunuldu.

Ülke genelinde 400 bine yakın kişi böbrek hastalıklarına maruz kalıyor. Ayrıca kronik böbrek ve karaciğer yetmezliği terminal hastalığı olan çocukların sayısındaki artış nedeniyle her yıl organ nakli ihtiyaç sayısı da giderek artıyor. Hastalıkların sonucunda ortaya çıkan sakatlık sayısında da artış gözleniyor. Tacikistan Organ ve Doku Nakli Ulusal Araştırma Merkezi, tıbbi bakım kalitesinin iyileştirilmesi, tıptaki çağdaş ileri teknoloji düzeyine ulaşmasının hızlandırılması ve çocuklara yüksek sağlık standartlarının sağlanması hususunda yüksek performanslı tıbbi cihazlara ihtiyaç duyuyor. Bu çerçevede TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle Araştırma merkezine çocuk hasta yatağı, yoğun bakım yatağı, ameliyat masası, sedye, hidrolik alet masası ve hasta monitörü gibi tıbbi donanım cihazı desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından temin edilen malzemeler Tacikistan Organ ve Doku Nakli Ulusal Araştırma Merkezi Çocuk Karaciğer ve Böbrek Nakli bölümüne teslim edildi. Sağlık merkezi yetkilileri, çocuk sağlığı açısından önemli bir ihtiyacın karşılandığını ve bu dostane yardımdan dolayı Türkiye Devleti ve milletine teşekkürlerini ilettiler. 

Sonraki Haber

Türkmenlere Katkılarından Dolayı TİKA’ya Teşekkür

Türkmeneli Dernekler Federasyonu  Irak ve Suriye’deki Türkmenlere yardımlarından dolayı Türk İşbirliği ve Koordinasyon  Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) teşekkür plaketi verdi. Türkmeneli Dernekler Federasyonu tarafından, Ankara’da Irak Türkmenleri Şehit Günü Anma Toplantısında Irak ve Suriye’deki Türkmenlere yardımlarından...