Haberler

24 Temmuz 2014

Taraşa İlçesi Okullarına Bilgisayar Donanımı Temini

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kiev Bölgesinde bulunan Taraşa İlçesi eğitim kurumlarına ekipman desteğinde bulunuldu.

Eğitim sistemi ile teknolojinin iç içe geçtiği günümüzde, ekonomik ve siyasi sıkıntılar yaşayan Ukrayna’da Türkiye tarafından eğitim sektörüne yapılan çalışmalar büyük memnuniyetle karşılanıyor. Bu çerçevede TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında ilçeye bağlı 12 genel eğitim okulunda ihtiyaç duyulan bilgisayar ve tamamlayıcı ekipman TİKA tarafından temin edildi. Temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Taraşa Eğitim ve Bilim Dairesi Başkanı Tetyana Yakubovska ve Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı İlçe yetkililerinin yanı sıra ekipman hibe edilen okul müdürleri katıldı.

TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat törende yaptığı açıklamada dost ve komşu ülke Türkiye’nin stratejik ortağı Ukrayna’ya bu hassas dönemde destek olmak konusunda kararlı olduklarını belirtti. En büyük yatırımın insana olan yatırım olduğu düsturuyla hareket ettiklerini ifade eden TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat, uzun yıllardır zor durumda kalan eğitim sektörüne katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Taraşa Eğitim ve Bilim Dairesi Başkanı Yakubovska ise bölge okullarının Ukrayna’nın bağımsızlığından bu yana, ilk kez kapsamlı bir destek sağlandığını belirterek, söz konusu projenin talep yazısına cevap dahi beklemiyorken projenin bu kadar kısa sürede gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Taraşa Eğitim ve Bilim Dairesi Başkanı Yakubovska ayrıca yeni sistemde üniversite deneme sınavlarının ancak elektronik ortamda sağlanabildiğini ve TİKA tarafından verilen destekle çocukların geleceklerine de katkı sağlandığını ifade etti.

Bahse konu genel eğitim okullarında toplam 1.693 öğrenci eğitim görüyor. Öte yandan, Ukrayna’da yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle büyük şehirlerdeki okullara dahi yeterli bütçe tahsis edilemezken bu tür ilçe ve köy okulları tamamen desteksiz kalıyor. Bu tür bölgelerde yaşayan ailelerin maddi durumlarının da çok iyi olmaması nedeniyle birçok çocuğun bilgisayar kullanabilmesi ancak okullarda mümkün oluyor. Bu çerçevede TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile söz konusu sıkıntıların bir nebzede olsa önüne geçilmiş oldu.

Sonraki Haber

Moldova'da Cotiujenii Mici Köyü Kültür Evi Tadilatı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moldova’nın Singerei Bölgesi’nde bulunan Cotiujenii-Mici köyündeki Kültür Evi’nin tadilatı gerçekleştirildi. Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Igor Bolboceanu’nun 20 Ağustos 2013 tarihinde TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ı ziyareti sırasında...