Haberler

09 Aralık 2016

Tarihi El Yapımı Kağıt Sanatı Ankara’da Tanıtıldı

El yapımı kâğıt sanatının usta isimlerinden Özbek sanatçı Zafir Muhtorov, TİKA’nın katkılarıyla geldiği Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş kağıt sanatının tarihini ve inceliklerini katıldığı fuar ve atölye çalışmaları aracılığıyla sanatseverlerle paylaştı.

Özbekistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a refakat eden Emine Erdoğan’ın da bulunduğu Türk heyetine el yapımı kâğıt sanatı ile ilgili bir sunum gerçekleştiren Özbek sanatçı Zafir Muhtorov, Emine Erdoğan tarafından Türkiye’ye davet edilmişti.

Muhtorov, TİKA’nın katkılarıyla, Ankara’da bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı ile birlikte İstanbul’da bazı okullarda düzenlenen atölye çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’ye geldi.

Dünyada kullanılan ilk kâğıt türlerinin yapımına benzer şekilde el yapımı üretilen kâğıtlar, bugün Orta Asya ve Doğu Türkistan’da hat sanatçıları tarafından da kullanılıyor. Unutulmaya yüz tutan sanatlar arasında yer alan el yapımı kâğıt sanatı konusunda Zafir Muhtorov’un sanatseverlerle paylaştığı tarihi bilgiler ve uygulamalı kâğıt yapımı büyük bir ilgi gördü. Özbek sanatçı, Türkiye’de hem kendisine hem de sanatına gösterilen ilgiden büyük bir memnuniyet ve onur duyduğunu ifade ederek, Türkiye’ye yeniden gelmek istediğini belirtti.

Ankara’da düzenlenen Uluslararası El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı’na bu yıl TİKA’nın destekleriyle Özbekistan’dan 5 sanatçı katıldı.

Bunun üzerine Türkiye’ye davet edilen Özbek kâğıt ustası Zarif Muhtorov, kâğıt sanatının ustalıklarını içeren bir gösteri sergilemek üzere TİKA tarafından İstanbul’a getirildi. Özbek kâğıt ustası, 09 Aralık 2016 Cuma günü İstanbul’daki bir eğitim kurumunda öğretmen ve öğrencilere yönelik olarak bu ince sanatın tarihi arka planını da içeren bir gösteri yaptı.

TİKA’nın destekleriyle düzenlenen gösteri öğrenci, öğretmen ve davetliler tarafından ilgiyle izlenirken; kendisine ve sanatına bu denli ihtimam gösterilmesinden büyük memnuniyet ve kıvanç duyduğunu dile getiren Zarif Muhtorov, TİKA başta olmak üzere etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese şükranlarını ifade etti.

Sonraki Haber

Kolombiya Milli Su Ürünleri ve Balıkçılık Otoritesi Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kolombiya Başkanlık Ajansı (APC) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında 2015 yılı Kasım ayında Türkiye’ye gelen Kolombiya Milli Su Ürünleri ve Balıkçılık Otoritesi (AUNAP) yetkililerinden oluşan heyete T.C....