Haberler

15 Mart 2013

Tarihi İpek Yolu Tekrar Canlanıyor

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov ve yurt dışından çok sayıda akademisyenin katıldığı “Büyük İpek Yolu Diplomasisi: Tarihten Geleceğe” konulu konferansta, tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasına yönelik konular görüşüldü.  

Konferansta konuşan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Türkmenistan’da ünlü Türkmen atlarıyla ilgili önemli bir projeye başlayacaklarını söyledi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam konferansın çeşitli ülkelerin katılımıyla gerçekleştirildiğini ve geçmişten geleceğe büyük İpek Yolu projesinin yeniden gözden geçirildiğini kaydetti. Türkmenistan’ın İpek Yolu üzerindeki tarihi rolüne değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Tarihî birikimlerimiz, bizi geleceğe taşıyan köprülerdir. Bu nedenle İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması ve bu süreçte Türkmenistan’ın oynayacağı rol büyük önem taşımaktadır. Siz değerli konuklar ile beraber şuan açılışını yapmakta olduğumuz “Büyük İpek Yolu Diplomasisi: Geçmişten Geleceğe” adlı uluslararası konferansın verimli geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Konferansa açılış mesajı gönderen Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, İpek Yolu’nu diplomasiyle yeniden canlandıracaklarını söyledi. TİKA’ ev sahipliği ve desteği ile gerçekleştirilen konferans Uluslarası İlişkiler Enstitüsü’nde 2 gün boyunca devam edecek.
Türkiye Cumhuriyeti, 16 Aralık 1991 tarihinde Türkmenistan Devleti’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olup ve 29 Şubat 1992 tarihinde iki ülke arasında diplomatik ilişkiler tesis edildi. Bu tarihten sonra Türkiye Cumhuriyeti, Türkmenistan’ın tanınması, uluslararası ve bölgesel kuruluşlara katılması ve işbirliğinin pekiştirilmesi gibi konularda girişimlerde bulundu.

TİKA Türkmenistan Program Koordinasyon Ofisi, 16 Mart 1993 tarihinde Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan “İktisadî, Sosyal ve Kültürel Bakımdan Teknik Hizmet Anlaşması”na istinaden 10 Ağustos 1993 tarihinde başkent Aşkabat’ta TİKA’nın ilk yurtdışı ofisi olarak açıldı.

TİKA Türkmenistan Program Koordinatörlüğü, Aşkabat’ta açıldığı tarihten itibaren eğitim, sağlık, turizm, sosyal, kültürel, ekonomik, teknik, ticarî ve daha pek çok alanda Türkmenistan Hükümeti ile işbirliğinde önemli projelere imza attı. Özellikle içinde bulunduğumuz 2013 yılı, TİKA-Türkmenistan ilişkilerinin tesis edilişinin 20. yılı olması hasebiyle Türkiye ve TİKA için büyük önem taşımaktadır.

Sonraki Haber

Makedonya'da Pirinç Üretimi Son Teknolojiye Uygun Hale Getirilecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanlığı işbirliği ile uygulanacak Makedonya’da Pirinç Kalitesi ve Üretimini Geliştirme Projesi, Üsküp’te imzalanan işbirliği protokolü ile resmen başladı. Basın mensuplarının büyük...