Haberler

22 Ağustos 2022

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Kuzey Makedonya Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gönüllü 12 tıp öğrencisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Kuzey Makedonya’ya giderek ülkenin çeşitli bölgelerinde hayata geçirilen TİKA projelerine katılım sağladı.

TİKA tarafından desteklenen 2022 TPP kapsamında Kuzey Makedonya’ya giden gönüllü öğrenciler, Türkiye’nin buradaki faaliyetlerini yakından tanıma fırsatı buldu. Öğrenciler, programın birinci gününde TİKA tarafından desteklenen “Çilek Yetiştiriciliğini Destekleme Projesi" kapsamında Türk köyü Konçe’de çiftçileri ziyaret ederek projeyi yerinde inceleme imkânı buldu.

Projenin ilk mahsullerini toplayan gönüllü öğrencilerimiz daha sonra TİKA tarafından Sağlık Bakanlığı Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü iş birliğiyle hayata geçirilen “Mobil Klinik Sağlık Taraması” projesi kapsamında 2021 yılında TİKA tarafından sağlanan mobil sağlık aracı ile Konçe’de sağlık taraması yaptılar.

Köy okulunda boya çalışmasına katıldılar

Gönüllü öğrencilerimiz, nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si Türkler’den oluştuğu Vasilova Belediyesine bağlı Yörük Türk köyü Yüksek Mahalle’de TİKA tarafından inşası ve donanımı gerçekleştirilen köy okulunda ihtiyaç duyulan iç mekân boya ve badana çalışmalarına katıldı.

TİKA’nın sağlık alanında gerçekleştirmiş olduğu proje ve faaliyetleri yerinde gözlemleyen ekibimiz, Üsküp Çocuk Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım ve Acil Kliniği, Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü ile 8 Eylül Hastanesi endokrinoloji bölümünü ziyaret ederek meslektaşlarından proje ve sağlık üniteleri hakkında bilgi aldı.

Tarihi ve kültürel mekânlar ziyaret edildi

Programın son etabında ise ülkemizin tarihi ve kültürel alanda Kuzey Makedonya’ya dönük gerçekleştirdiği iş birliği faaliyetlerini yakından tanıma fırsatı bulan öğrenciler, Üsküp’teki Türk İslam eserleri Mustafa Paşa Cami, Sultan Murat Cami olmak üzere Kalkandelen Harabati Tekkesi ve Alaca Cami, Ohri Halveti Tekkesi ile TİKA tarafından restore edilen Manastır Askeri İdadisi-Atatürk Anı Odası’nı ziyaret etti.

TİKA'nın koordinasyonundaki 2022 Tecrübe Paylaşım Programı’nı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ve Türkiye Gençlik Vakfı destekliyor.

Sonraki Haber

Türk Dünyasının Ressamları Safranbolu’da Buluşuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatınca (TÜRKSOY) bu yıl 22.si düzenlenen Ressamlar Buluşması, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde devam ediyor. TİKA ve TÜRKSOY işbirliği ile düzenlenen geleneksel etkinliklerden biri olan ve...