Haberler

19 Ağustos 2022

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Senegal Etabı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Senegal'e giden gönüllü öğrenciler, gıdadan ilaca pek çok insani yardım malzemesini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

TİKA’nın destekleriyle düzenlenen TPP kapsamında Senegal'e giden gönüllü gençlerimiz, yardım malzemesi götürmek ve çeşitli tarım faaliyetlerine katılmak için Roff köyünü ziyaret etti. Roff Köy Okulu Müdürü Edouard Sarr, Köy Muhtarı Pierre Ngom, Çevre ve Su Orman Yetkilisi Diegane Dıouf ve Dispanser Müdürü Daouda Ndiaye tarafından yerel müzik eşliğinde karşılanan gençler, yardım amaçlı getirdikleri ilaç ve sağlık malzemelerini köy dispanserine teslim etti.

Köy okuluna kırtasiye desteği

Sonrasında köy okulunda bir kütüphane oluşturan gönüllü gençlerimiz, öğrenciler için getirdikleri okul çantası ve kırtasiye malzemelerini Okul Müdürü Sarr’a teslim etti. Roff köyünde inşası TİKA tarafından gerçekleştirilen su dağıtım havzası yapımı, su kuyusunun ıslahı ve çeşitli tarım faaliyetlerine katılan TİKA’nın gönüllü gençleri, bölgenin iklimine uygun meyvelerin fidanlarını dikerek tohumlarını ektiler.

Roff Köy Okulu Müdürü Sarr desteklerinden dolayı köy halkı adına TİKA'ya şükranlarını sundu. Kütüphanenin köyde yaşayan öğrenciler için çok önemli ve yerinde bir proje olduğunu belirten Sarr, “Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki dostluk, Türkiye'nin Senegal'e desteğinin daha da artmasına vesile oluyor. Bu kurulan dostluk köprüsü TİKA'nın yardımlarına da yansıyor.” dedi.

Mbour Yetimhanesi ziyareti

Program kapsamında Senegal’in başkenti Dakar’da bulunan Mbour Yetimhanesi’ni de ziyaret eden gönüllülerimiz, TİKA tarafından temin edilen çocuk maması ve bezi ile temizlik ürünlerini teslim etti. Mbour Yetimhanesi’nde yaklaşık 200 yetim barınmakta ve eğitim görmektedir. Yetimhaneye belirli zaman aralıklarıyla TİKA tarafından destek verilmektedir.

Çalışmalarını tamamlayan gönüllü öğrencilerimiz, TİKA Dakar Program Koordinasyon Ofisi ziyaret etti. Koordinatör Fuat Canan tarafından Senegal’de yapılan projeler hakkında bilgi aldılar. TİKA'nın koordinasyonundaki 2022 TPP’yi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu destekliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ukrayna’da Yaşayan Savaş Mağduru Kırım Tatarlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’da yaşayan savaş mağduru 500 Kırım Tatarı aileye gıda kolisi dağıtımı yapıldı. Herson ve Zaporijya bölgelerinde yaşayan ancak savaş sebebiyle ülkenin daha güvenli bölgelerine taşınmak zorunda kalan...