Haberler

12 Haziran 2018

Tiflis 178. Kamu Okulu’na Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan’da Kamu Hukuku Tüzel Kişi Kakutsa Çolokaşvili 178. Kamu Okulu’nun tiyatro salonu ve Türkçe sınıfına tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

Kamu Hukuku Tüzel Kişi Kakutsa Çolokaşvili 178. Kamu Okulu, Tiflis’in büyük okullarından birisi olma özelliğini taşıyor. İki idari biriminden oluşan ana ve ek bina 6.520 m2 alana sahip. 1985 yılında açılan okul, 1.109 öğrenciye eğitim veriyor. Okulun 43 sınıfı, zengin kitap koleksiyonunu  içeren kütüphane, kapalı spor ve tiyatro salonları, dans ve sanat kulüpleri bulunuyor.

2016-2017 eğitim öğretim yılından bu yana Tiflis 178.Kamu Okulunda 10. 11. ve 12. sınıflarında Türkçe seçmeli ders olarak okutuluyor. Okulda haftada 2’şer saat olmak üzere 30 öğrenci için Türkçe dersi veriliyor, gelecek yıllarda ise Türkçe derslerine olan ilgiyi artırmak amacıyla üç sınıfın ilave edilmesi planlanıyor.

TİKA desteğiyle tiyatro salonunun ve okulun dershanelerinden Türkçe sınıfının oluşturulması için tahsis edilen sınıfın tadilatı ve donanımı gerçekleştirildi.

Gürcistan Milletvekili Mahir Darziyev ile T.C. Tiflis Büyükelçiliği, Yunus Emre Tiflis Ofisi, Gürcistan Eğitim Bakanlığı, Eğitim Kaynaklar Merkezi ve TİKA yetkililerinin katılımıyla projenin açılışı düzenlenerek okulun folklor ve edebiyat ekiplerince konser verildi.

Sonraki Haber

Zimbabwe’de 1250 Aileye Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Zimbabwe'de Ramazan ayı faaliyetleri kapsamında gıda yardımında bulunuldu. TİKA, nüfusunun %90 ı işsiz olan Holey Farm, Norton, Thompson Farm, Stapleford, Dzivaresekwa Extension ve Magaba bölgelerinde toplamda 1250...