Haberler

12 Aralık 2019

TİKA’dan 1.Uluslarası Göbeklitepe Tarım Kongresine Destek

2019 yılının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından  “Göbeklitepe Yılı”  olarak ilan edilmiş olması nedeniyle  Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından 25 – 27 Kasım 2019 tarihleri arasında "1. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresi (IGAC-2019)" düzenlendi.

Kongre konuları; bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri, tarım teknolojileri, gıda ve teknolojisi, toprak bilimi, sürdürülebilir tarım sistemleri, tarım ekonomisi, genetik, biyoloji, tarımsal ekoloji, peyzaj mimarlığı, bitki ve hayvan Islahı, tarım makineleri ve yenilikler, hassas tarım ve tarımsal çevre vb. konularını kapsıyor.

TİKA’nın desteğiyle Orta Asya’dan uzmanların kongreye katılımı sağlandı. Kongreye; İran, Irak, Afganistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Suriye, Yunanistan, Almanya, Fransa’dan akademisyen ve araştırmacılar katılmıştır.  Şanlıurfa’da düzenlenen 1. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresinde 185 yerli ve yabancı katılımcı olmuş, 217 adet Sözlü, 12 adet Poster sunum yapıldı.

Kongre sonrasında katılımcılar Göbeklitepe, Şanlıurfa Kent Müzesi, Balıklıgöl gibi tarihi yerleri gezdi. Katılımcılar ayrıca Şanlıurfa’ya özgü yöresel yemekleri tadarak sıra gecesine katılma fırsatı buldu.

Sonraki Haber

TİKA Mozambik Eğitim Altyapısını Güçlendirmeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent Maputo’nun en büyük Okulu Josina Machel Lisesinde okul sırası üretimi ve tamiri atölyesi kuruldu ve teknik ekipman desteği sağlandı. Mozambik’te eğitimin önündeki en büyük engeller arasında sınıflarda...