Haberler

10 Aralık 2019

TİKA’dan 9. Avrasya Tıp Günlerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Sağlık Grubu işbirliği ile Ankara’da “9. Avrasya Tıp Günleri” düzenlendi.

Hekimler arası tecrübe paylaşımını artırmak ve toplum sağlığını ilgilendiren önemli hastalıklar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl sağlık alanında yeni, gelişmiş teknolojilerin ve yöntemlerin paylaşıldığı Avrasya Tıp Günleri’nde bu yıl “Kanser ve Kanser Cerrahisi” masaya yatırıldı.

Kanser ve Kanser Cerrahisi bilimsel yaklaşımlarla paylaşıldı

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ve iki gün süren toplantılara Avrasya coğrafyasındaki 11 ülkeden 29 doktor katıldı. Gastrointestinal sistem kanserleri, ürolojik kanserler, jinekolojik kanserler, kolesteatoma cerrahisi, akciğer kanserinde intratümöral kemoterapi, beyin tümörleri, baş-boyun kanserleri, boyun diseksiyonları, lokal, bölgesel ve serbest fleplerle rekonstrüksiyon, kanser tedavisinde girişimsel radyolojinin yeri, kanser tedavisinde girişimsel ağrı uygulamaları ve medikal onkoloji konu başlıklarının paylaşıldığı toplantılarda canlı cerrahi uygulamaları da gerçekleştirildi.

9. Avrasya Tıp Günleri’nin açılış konuşmaları, Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin,  TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli ve Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdür Yardımcısı ve Tıbbi Hizmetler Direktörü Doç. Dr. Oğuz Okan Karaeminoğulları tarafından gerçekleştirildi.

“Hekimler arası paylaşım, tedavi kadar önemli”

Açılış konuşmasında hekimler arası paylaşımın en az hastalıkların tedavisi kadar önemli olduğunu vurgulayan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin, “Her yıl toplum sağlığını etkileyen önemli konularda bilimsel tecrübelerimizi paylaşarak farkındalık oluşturduğumuz Avrasya Tıp Günleri’nin bu yıl dokuzuncusuna imza attık. Bayındır Sağlık Grubu olarak, Türkiye’nin ve dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sağlık problemleri arasında yer alan kanser hastalığına karşı uyguladığımız tedavileri, teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri bilimsel verilerle paylaşıyor olmak ve ülkemizi uluslararası arenada temsil etmekten mutluluk duyuyoruz. Bizler biliyoruz ki hekimler arası paylaşım en az hastalıkların tedavisi kadar etkili… Gerçekleştirdiğimiz toplantı sayesinde misafirlerimiz olarak gördüğümüz hastaların sağlığına kavuşmasında payımız olmasından gurur duyuyoruz.” diye konuştu. 

Öte yandan, sağlık alanında eğitim toplantılarının yanı sıra 750’den fazla proje gerçekleştirdiklerini belirten TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bayındır Sağlık Grubu ile dokuzuncu kez gerçekleştirdiğimiz Avrasya Tıp Günleri ile Türkiye’nin sağlık alanındaki başarılarını tüm dünya ile paylaşıyoruz. Ülkemizdeki sağlık sistemi ve başarılı tedavi uygulamaları dünya çapında ses getirmeye devam ediyor. TİKA olarak sağlık sektörü özelinde faaliyetlerimizi sürdürürken, Bayındır Sağlık Grubu ile birlikte düzenlediğimiz Avrasya Tıp Günleri projesi de bu alandaki çalışmalarımızda öncü bir role sahip. Her yıl düzenlediğimiz bu projemizin önümüzdeki yıllarda daha fazla doktora ulaşabilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Bayındır Sağlık grubu çatısı altında verilen sağlık hizmetlerini aktaran Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdür Yardımcısı ve Tıbbi Direktörü Doç. Dr. Oğuz Okan Karaeminoğulları, Avrasya Tıp Günleri’nin, Türkiye’nin sağlık alanındaki gelişmeleri ve katılımcı ülkeler nezdindeki öncülüğü açısından önemini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü 2018 yılı verilerine göre son altı yıl içerisinde 4 milyon artarak 18 milyona ulaşan kanser hastalığı, tüm dünyada görülen önemli hastalıklar arasında yer alıyor. Gelişen teknoloji ile kanser hastalarına erken tanı koyarak cerrahi ve cerrahi dışı tedaviler uygulamak kanser hastalığında yüz güldüren sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

 

Sonraki Haber

Azerbaycan'da "Kamu Hizmetinde İnsan Kaynakları Yönetimi" konferansı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetimi Akademisi iş birliğinde Bakü’de Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyet’lerinden davet edilen uzmanlar ve Azerbaycanlı uzmanların katılımıyla kamu yönetiminde insan kaynakları yönetimi alanında...