Haberler

10 Nisan 2016

TİKA’dan Afganistan’da 10 bin Kişiye Temiz İçme Suyu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’ın Başkenti Kabil’in Tevhit mahallesinde açtığı su kuyusu  ve inşa ettiği su deposuyla yaklaşık 10 bin kişinin temiz içme suyuna kavuşmasını sağladı.

Afganistan’da farklı sektörlerde çok sayıda projeyi hayata geçiren TİKA, projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda TİKA dar gelirli ve kendilerine temiz su temin edemeyecek durumda olan 500 ailenin yaşadığı Kabil’in Tevhit mahallesinde 250 m derinlikte su kuyusu açarak ve 1 su deposu inşa ederek yaklaşık 10 bin kişiye can suyu oldu.

Su kuyusunun açıldığı yerin mahallenin camisinin bulunduğu yerleşkenin yanında olmasıda insanların temiz suyla abdest alarak ibadet yapmasına imkan sağlayacak. Büyük bir sevinçle su kuyusunun açılış törenine akın eden mahalle halkı temiz sudan kana kana içerek Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür ettiler.

TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin ve Kabil Havaalanı Komutanı Tümgeneral Cahit Bakır ve mahalle sakinlerinin katıldığı açılış töreninde Türkiye ve TİKA’ya teşekkür konuşmaları yapıldı. General Bakır yaptığı konuşmada;  “Atatürk’ün Amanullah Han ile temellerini dostluk ve kardeşlik üzerine kurduğu yakın ilişkimiz hala ilk günkü gibi canlılığını koruyor. Sizlerle beraber aynı havayı teneffüs etmekten ve aynı ortamı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bu kardeşliğin ve dostluğun yerinin hiçbir şey tutamaz. Türkiye olarak Afganistan genelinde farklı sektörlerde projeler hayat geçiriyoruz. Bu projelerin içinde bana göre en önemlisi su ve sanitasyon alanında gerçekleştirilenlerdir. Su kuyusu açarak su deposu inşa ederek insanlara can suyu oluyoruz. Bizde bir söz vardır “Su gibi aziz ol” derler. Ben de TİKA çalışanlarına bu yapmış olduğu faaliyetten dolayı aziz olmalarını diliyorum.” diye konuştu.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Guyana Sağlık Bakanlığı’na İki Adet Tam Donanımlı Hasta Nakil Ambulansı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Guyana Sağlık Bakanlığı’na iki adet tam donanımlı hasta nakil ambulansı temin edildi. TİKA Latin Amerika’da faaliyetlerine devam ediyor. Karayipler Topluluğu’na (CARICOM) ev sahipliği yapan Guyana’da sağlık alanında...