Haberler

16 Nisan 2016

TİKA’dan Afganistan’da Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Mezar-ı Şerif ilinin en eski liselerinden olan Bahter Lisesi’ne 42 sınıflık modern bina dışında; fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları yanında kütüphane, bilgisayar sınıfları ve konferans salonu yapıldı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa ERDEVİREN ve Belh Vilayeti Valisi Ata Muhammed NUR tarafından gerçekleştirilen açılış törenine, Vilayet müdürleri, askeri yetkililer, öğretmenler ve öğrenciler yanı sıra halkın da büyük çoğunluğu katıldı.

Eğitimin birçok yerde açık alanlarda ve çadır sınıflarda yapıldığı Afganistan’da yaptığı okullarla ve eğitime verdiği destekle TİKA gönüllerde taht kuruyor. Türkiye sevgisini ve Türk insanının sıcaklığını dünyanın birçok yerine taşıyan TİKA, Afganistan’ın Kuzey Bölgesindeki vilayetlerde 2005 yılından günümüze kadar 48 okul inşa etti.

Mezar-ı Şerif ilinin en eski liselerinden olan Bahter Lisesinde eğitim çadır sınıflarda ve metruk binada yapılmaktaydı. TİKA’nın katkılarıyla 42 sınıflık modern binasına kavuşan okulda 8000 öğrenci eğitim almakta. Dört vardiya şeklinde öğretim yapılan okula TİKA tarafından voleybol sahası, çim saha yanında bir de mescit yapıldı.

Tam donanımlı teslim edilen okulda fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları yanında kütüphane, bilgisayar sınıfları ve konferans salonu da tam teşekküllü teslim edildi.

T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren açılış konuşması sırasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece eğitim alanında değil askeri, sosyal, kültürel, kalkınma alanlarında da Afganistan’ın yanında olduğunu ve Afganistan’ın gelişmesine katkıda bulunmanın Türkiye için bir kardeşlik meselesi olduğunu dile getirdi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Afganistan’ın geleceğini bu okullarda yetişen gençlerin şekillendireceğini, en büyük seferberliğin cehalete karşı yapılan seferberlik olduğunu, Türkiye’nin merhamet ve iyilik eli olan TİKA’nın Türk milletinin yardımlarını Afganistan’a ulaştırmaktan onur duyduklarını belirtti.

Belh Valisi Ata Muhammed NUR ise, konuşmasında Afganistan’a birçok ülkenin yardım yaptığını ama Türkiye’nin yardımlarında bir kardeşin diğer kardeşe arka çıkması, destek vermesini yapılan her yardımda hissettiklerini, yardımlarından dolayı kardeş ülke Türkiye’ye teşekkür ettiğini, söyledi.

Açılış sırasında Türkçe kurslarında eğitim alan öğrenciler Türkçe şiirler okudu. Eğitim Müdürü Azizullah Azizi ise teşekkür konuşması sırasında, “Bir okul açmak, bin hapishane kapatmaktır” diyerek, Türkiye'nin gönüllerde binlerce okul açtığını ve bunu Afgan halkının asla unutmayacağını vurguladı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın lisenin başarılı öğrencilerine hediyeler vermesi ve okulun gezilmesinden sonra program sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Azerbaycan’da Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Azerbaycan'da açtığı mozaik kurslarına katılan engellilerin eserleri sergilendi.  Bakü Türk Anadolu Lisesinde düzenlenen serginin açılışına, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Abdulgafur Büyükfırat, TİKA Bakü Program Koordinatörü Mustafa Haşim...