Haberler

06 Haziran 2018

TİKA’dan Afganistan’da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansi Başkanlığı (TİKA) tarafından eğitim ve öğretimin daha sağlıklı yapılması amacıyla Afganistan’ın kuzey bölgesindeki Belh, Cevizcan ve Semengan vilayetlerinde 11 okula destek sağlandı.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Eğitim alanında Afganistan genelinde birçok projeyi hayata geçiren TİKA tarafından eğitim ve öğretimin daha sağlıklı yapılması amacıyla Afganistan’ın kuzey bölgesindeki Belh, Cevizcan ve Semengan Vilayetlerinde 11 okula toplam 1500 adet öğrenci masa sırası desteği sağlandı.

TİKA tarafından temin edilen öğrenci masa sıraları Belh, Cevizcan ve Semengan Vilayetleri Eğitim Müdürlüklerine teslim edildi. Projeye ilişkin teslim programı Mezarı Şerif İstiklal Lisesi’nde gerçekleştirildi. Törene T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolusu Şevki Seçkin Alpay, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zühtü Çal,  Maarif Vakfı Öğretmenleri, Belh Vali Yardımcısı Şicauddin Şuca, İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Efzal Hadid, Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, İstiklal Lisesinin İdarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Belh Vilayeti Vali Yardımcısı Şicauddin Şuca, bir ülkenin kalkınması ve ilerlemesi konusunda eğitim ve öğretimin çok önemli rolü olduğunu belirtti. TİKA’nın Afganistan’da farklı alanlarda olduğu gibi özellikle eğitim alanında büyük desteği bulunduğunun altını çizen Şuca, Afgan halkı Türkiye’nin yaptığı yardımları unutmayacağını ve hep hatırlayacağını söyledi. Şuca, Türkiye’nin yardım eli olan TİKA’ya Afganistan’da yapmış olduğu tüm desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

T.C.  Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Şevki Seçkin Alpay, Türkiye, Afgan halkının huzurlu, istikrarlı ve müreffeh bir geleceğe sahip olması yolunda çaba sarf etmekte olduklarını Türkiye’nin eğitim, sağlık, yeniden imar ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında yoğunlaşan çalışmalarının Afgan halkının arzu ettiği müddetçe devam edeceğini söyledi.

TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zühtü Çal, TİKA tarafından Afganistan’ın kuzey bölgesine ait 3 vilayette 11 okula toplam 1500 adet masa sıra desteği sağlandığını belirtti. TİKA’nın 58 ülkede 60 ofisinin bulunduğunu ve ofislerden üçünün ise Afganistan’da olduğunu belirten Çal, “Bu geçmişten gelen dostluğumuzun bir göstergesidir" diye konuştu.  Çal, TİKA olarak bundan sonra da Afganistan’da yardımların devam edeceğini vurguladı.

Tören, öğrenciler tarafından Türkçe ve Farsça şiirler okunması, yetkililer tarafından sınıfların gezilmesi ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Yemen’de İftar ve Gıda Yardımı Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Yemen’de toplam 15.000 kişiye iftar ve 1000 aileye gıda yardımında bulunuldu. TİKA tarafından bu yıl Ramazan ayında Yemen’de toplam 15.000 kişiye iftar ve 1000 aileye gıda dağıtımı...