Haberler

04 Nisan 2022

TİKA’dan Afganistan’da Meyve Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanlığı’na elma, armut ve ayvadan oluşan 20.000 adet meyve fidanı desteği sağladı.

Verimli zirai topraklara sahip olan Afganistan’ın ekonomisinin 70%’i tarıma dayanıyor. Özellikle ülke genelinde kırsal hayatın neredeyse tamamı tarım ve hayvancılığa dayanmakla beraber bazı bölgelerde farklı çeşitlerde meyve yetiştiriciliği faaliyetleri bulunuyor. Afganistan’daki tarımsal üretimin artırılması amacıyla TİKA, Afganistan Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanlığı’nın talebi üzerine Türkiye’de yetiştirilmiş 20.000 adet meyve fidanını düzenlenen teslim töreni ile Bakanlığa teslimi etti.

Bu fidanlardan bir kısmının başta Kabil, Pencşir, Pervan, Meydan Wardak, Logar ve Paktiya illerinde meyve bahçeciliği kapasitesi yüksek olan çiftçilere gelir sağlamalarına destek olmak amacıyla ülke genelinde dağıtılarak yaygınlaştırılması planlanıyor.

Meyve fidanları teslim törenine T.C. Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay, Afganistan Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanı Abdul Rahman Raşid, T.C. Kabil Büyükelçiliği Ticari Ateşesi Caner Bozat, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü ÇAL, basın mensupları ve diğer misafirler katılım sağladı.

Açılış programında T.C. Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay: “Afganistan topraklarının verimli ve bereketli toprakları olduğunu bilinmektedir. Afganistan ekonomisine katkı sağlamak amacıyla TİKA’mız tarafından dünyanın her yerinde olduğu gibi Afganistan’da  da ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak projeler ürettiği için TİKA’ya teşekkür ediyoruz. Geçen hafta yine TİKA tarafından Afganistan’ın en büyük Uyuşturucu Bağımlıları Tedavi Hastanesi’ne açılan Rehabilitasyon Merkezi ve Yeşil Sosyal Alan Parkı projesinin açılışını gerçekleştirdik. Meyve fidanları dağıtım projesi ve uyuşturucu bağımlıları tedavisi arasında bir bağ olduğu için bu projelerden bahsetmek istedim. Tarım alanın geliştirilmesi uyuşturucu madde üretiminin azalmasına sebep olacaktır. Uyuşturucu madde üretiminin azalması da bağımlılığın daha da azalmasına ve bu kişilerin meyvecilik alanlarına yönelmesine katkı sağlayabilecektir. Uyuşturucu maddeleri yerine piyasası olan ekonomik değerli meyvelerin üretilmesi ülke ekonomisinin kalkınmasına da faydalı olacağına inanıyorum” dedi. Erginay, Türkiye olarak her zaman olduğu gibi bugün ve yarın da Afganistan halkının yanında yer alacaklarını ve bu kapsamda yardımların hayvancılık alanında da devam edeceğini belirtti.

Afganistan Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakanı Abdul Rahman Raşid ise konuşmasında: “Türkiye devleti ile derin bağlarımız bulunmakta, gerek bugünkü gerek eski yardımlarından dolayı kardeş ülkemize teşekkür ediyoruz. Bugün TİKA tarafından 20 bin adet elma, armut ve ayvadan oluşan meyve fidanlarını teslim alıyoruz.  Daha sonraki dönemlerde de yine Türkiye’den patates ve mısır tohumları yardımlarının yapılması bekleniyor. Afganistan’da sadece tarım değil hayvancılık alanlarına da tevecühlerinizi arz ederiz. Tarih boyunca Afganistan kendi su kaynaklarını doğru olarak yönetememiştir. Su kaynaklarının doğru şekilde yönetilmesi konusunda da işbirliği talep ediyoruz. Son olarak TİKA kurumuna teşekkür ediyor,  bu tür yardımların devamını dilerim” dedi.

TİKA Kabil Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Zühtü Çal, konuşmasında:; “Afganistan’ın tarım ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla bugün uzun vadede faydasını göreceğimiz 20 bin adet elma, armut ve ayvadan oluşan meyve fidanlarını teslim ediyoruz. Bu meyve fidanları Afganistan’ın farklı illerinde ve üniversitelerin ziraat fakültelerinde eğitimi ve araştırılması yapılmak üzere de kullanılacaktır. Bundan sonrada Afganistan’ın her alanında insani yardımlarımızı ve kalkınma projelerimizi uygulamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Program, fidanların teslim edilmesi akabinde son buldu.

Sonraki Haber

TİKA Meksika’da Ramazan Dolayısıyla Gıda Kolisi Dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika Şehri’nde yaşayan Müslümanlara ve durumu olmayan ailelere Ramazan Ayı dolayısıyla gıda kolisi dağıttı. TİKA, 2022 Yılı Ramazan Ayı dolayısıyla gerçekleştirmeyi planladığı Ramazan Programlarının ilk aşaması kapsamında Meksika...