Haberler

16 Aralık 2019

TİKA’dan Afganistan’da Sergi Salonuna Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilatı yapılan Herat Allâme Selçuki Sergi Salonu’nun açılışı, TİKA’nın düzenlediği kitap tanıtımı ve fotoğraf sergisi ile yapıldı.

Herat şehrinin merkezinde bulunan ve kamuya ait tek salon olması nedeniyle, resim, fotoğraf ve el sanatları sergileri, kitap tanıtım toplantıları ve buna benzer kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği tek adres olan Allâme Selçuki Sergi Salonu, TİKA tarafından yapılan tadilatın yanı sıra modern sergi aparatları, ses sistemi, iklimlendirme ve elektrik sistemleri ile donatılması sonrasında törenle hizmete açıldı.

Salonun açılış töreni, TİKA tarafından bastırılan Herat’ın tanınmış edebiyat ve kültür insanlarından ve bürokratlarından Muhammed Alem Kavas’ın  “Mecmu-i Çâr Âsâr-ı Üstad Muhammed Alem Kavas” isimli kitabının tanıtım toplantısı ve Kavas’ın daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraf koleksiyonundan seçilen, Herat ve Kâbil’in son 70 yıllık tarihine ışık tutan fotoğraf sergisi ile yapıldı. Aralarında merhum Adnan Menderes’e ait fotoğrafların da bulunduğu 463 adet fotoğraftan oluşan sergi, iki gün boyunca devam etti.

Törende konuşma yapan Herat Valisi Abdul Kayyum Rahimi, ölümünün 30. yıldönümü olan ve saygın ilim ve kültür insanlarından olan Muhammed Alem Kavas’ın Herat ve Afganistan için güzel çalışmalar yaptığını belirtti. TİKA’nın Herat’ta bulunmasından ve çeşitli alanlarda yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rahimi, Türkiye'nin Afganistan'ın tarihi ve kültürü için yaptığı katkıların, Türkiye’yi diğer ülkelerden ayırdığını ifade etti.

TİKA Herat Koordinatörü Ali Ergun ÇINAR ise yaptığı konuşmada, kitap basımı ve serginin hazırlanması için gerekli belge ve kaynakları sağlayan Kavas Ailesi’ne teşekkür ederek, basılan kitapta Muhammed Alem Kavas’ın 4 eserinin tek kitapta toplandığını belirtti. Açılış, kitap dağıtımı ve serginin takdimi ile son buldu.

Sonraki Haber

TİKA'nın 62'nci Yurt Dışı Ofisi Lefkoşa'da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 62'nci yurt dışı ofisinin açılışı, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yapıldı. TİKA Lefkoşa Program Ofisi'nin açılışına, Başbakan Tatar'ın yanı sıra KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Turizm ve Çevre...