Haberler

03 Ekim 2022

TİKA’dan Afganistan'da Hat Sanatına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) tarafından Afganistan'ın Herat şehrinde Kültür ve Bilgi Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Hattatlar Evi yenilenerek Afganlı hat sanatkârlarının kullanımına sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, Herat İl Kültür ve Bilgi Müdürü Naimullah Hakkani ve TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz’in katıldığı açılış töreninde söz alan İl Kültür ve Bilgi Müdürü, Türkiye'nin Afganistan yaptığı yardımların iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirdiğini ve özellikle TİKA’nın yoğun desteklerinin göze çarptığını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Herat Başkonsolosu Sinan İlhan ise konuşmasında, Türkiye’nin her zaman Afganistan’ın yanında olduğunu ve tüm dış temsilcilikleri ile faaliyetlerine devam ettiklerini kaydetti.

TİKA’nın Afganistan’da eğitim ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösterdiğini belirten Herat Koordinatörü Arafat Deniz ise Afganistan’da yaşanılan insani ve ekonomik kriz şartlarında yapılan kültür ve sanat projelerinin halka rahat nefes alma imkanı sağladığını vurguladı.

Herat Hattatlar Derneği Başkanı Mir Veli Ahmed Sabri de, derneklerinin 1991 yılından beri faaliyet gösterdiğini ve 537 farklı bölümden binlerce öğrenciyi mezun verdiklerini aktardı. Sabri, TİKA’nın Heratlı sanatçılarının her zaman yanında olup onları desteklemesini takdir ettiklerini ifade etti.

Sonraki Haber

KKTC’de TİKA’nın Desteğiyle Ulusal Tohum Bankası Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde geleneksel ata tohumlarının korunması amacıyla Ulusal Tohum Bankası kuruldu. Kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları olan Taşkent Doğa Parkı ve Kıbrıs Yaban Hayatını...