Haberler

04 Ocak 2021

TİKA’dan Afganistan'daki Üniversiteye Su Kuyusu Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Şehit Prof. Rabbani Eğitim ve Öğretim Üniversitesine su kuyusu açtı.

Afganistan’ın öğretmen yetiştiren en büyük üniversitesi özelliğine sahip Şehit Prof. Rabbani Üniversitesinin kampüsünde yapılan ve mevcut merkezi sistemine entegre edilen su kuyusundan yaklaşık 10 bin öğrenci yararlanacak.

Şehit Prof. Rabbani Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Leyluma Şerifi Yama, üniversite içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin su sorunu yaşadığını ve bu su kuyusunun hizmete sunulmasıyla bu sorunun da giderilmiş olmasından dolayı memnun olduklarını söyledi.

TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal ise yaptığı açıklamada, TİKA olarak Afganistan'da eğitim ve sağlık sektörlerine büyük önem verdiklerini belirtti. Açılan su kuyusunun kampüsün merkezi sistemine entegre edilmesiyle üniversite camiasının su sorununun çözümüne katkıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Çal, bundan sonraki süreçte de Afganistan halkının ve devletinin yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA Pakistan'da Evsizler İçin Konaklama Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) ülkedeki ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz konaklamasını sağlamak amacıyla geçen sene ekimde inşasına başladığı "Kimsesizler Evi" (Panahgah) tesisi hizmete açıldı. Başkent İslamabad'ın Tarnol bölgesinde düzenlenen açılış törenine Pakistan Başbakanı İmran Han, Türkiye'nin...