Haberler

21 Ekim 2019

TİKA’dan Afganistanlı Kadınlara Aşçılık Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın diğer vilayetlerindeki evlerini terk ederek Kabil’e yerleşmek zorunda kalan kadınlara meslek sahibi olmaları amacıyla aşçılık kursu düzenlendi.

Aybegüm Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen proje ile 32 Kursiyer 4 ay boyunca aldığı eğitimlerle Türk ve Afgan mutfağından 50’nin üzerinde seçkin yemek, çorba ve tatlılarını hazırlayacak hale geldiler.

Sertifika törenine T.C. Kabil Büyükelçiliği Maslagatgüzarı Sayın Atasay Erongun, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, Faryab Milletvekili Sayın Şakir Bay Kerimi, Aybegüm Derneği yetkilileri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Sertifika töreninde konuşan T.C. Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzeri Sayın Atasay Erongun, Türkiye TİKA, Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü gibi kurumlarıyla Afganistan'ın başta eğitim olmak üzere bütün alanlarda gelişmesi için çalıştıklarını ifade etti.

TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal ise “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Sertifika töreni kursiyerler tarafından hazırlanan Türk ve Afgan mutfağının yemek, salata ve tatlılarının ikram edildiği kokteyl ile son buldu.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ’da Tarım Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın kuzey kesiminde yoğunluklu olarak Boşnak ve Arnavut ailelerin yaşadığı Sancak Bölgesinde 50 çiftçi aileye örtüaltı sebze yetiştiriciliğini destekleme amacıyla sera temin edildi. Karadağ’ın Sancak Bölgesinde yer...