Haberler

21 Kasım 2023

TİKA’dan Afganistanlı Muhacirlere Acil İnsani Yardım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından ülkelerine dönen Afganistanlı muhacirlere acil insani yardım desteğinde bulunuldu.

Afganistan ile Pakistan arasındaki Torhkam sınır kapısından giriş yaparak ülkelerine dönen Afganistanlı muhacirlere acil insani yardım desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından temin edilen 60 ton yardım, Afganistanlı göçmenlere teslim edilmek üzere Afganistan Ekonomi ve Maliye Bakanlığınca oluşturulan komisyonlara teslim edildi.

Gıda paketlerinin tesliminde, TİKA Kabil Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan ve Afganistan Ekonomi ve Maliye Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu.

Afganistanlı yetkililer Türkiye Cumhuriyeti’nin en zorlu zamanlarda Afganistan’ın yanında olduğunu ve sağladığı desteklerden dolayı Türkiye’ye şükranlarını ilettiler.

TİKA Kabil Koordinatörü Erdoğan ise “Yardımlarımız Türk halkı tarafından Afganistanlı kardeşlerimize hediyemizdir. Amacımız bir nebze olsun kanayan yaraları sarmaktır.” ifadelerini kullandı.

Acil insani yardım paketlerinin içerisinde 10 kilo pirinç, 5 litre sıvı yağ, 3 kg nohut, 2 kg şeker, 2 kg makarna, 1 kutu salça ve 500 gram yeşil çay bulunuyor.

Afganistanlı muhacirler ülkelerine dönüyor

Son 40 yıl içerisinde ülkelerinden ayrılarak komşu ülkelere hicret eden Afganistanlı muhacirler, kendi ülkelerine geri dönmeye başladı.

Afganistan'ın komşu ülkesi olan Pakistan, şu anda yaklaşık üç milyon Afganistanlı muhacirine ev sahipliği yapıyor.

Pakistan'da yaşayan Afganistanlı muhacirler arasında birçok kişi gönüllü olarak, bazıları ise zorunlu olarak Afganistan'a geri dönüyor.

Sonraki Haber

TİKA, KKTC'de Küçükbaş Hayvancılığı Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hayata geçirilen proje kapsamında temin edilen küçükbaş hayvanlar üreticilere teslim edildi. KKTC’de küçükbaş hayvancılıkta verimin artırılması, küçükbaş sayısının çoğaltılması ve üreticilerin desteklenmesi kapsamında...