Haberler

16 Mart 2021

TİKA’dan Afganistanlı Yöneticilere “Bütünleşik Öğrenme ve Öğretme Modelleri Yönetici Eğitimi”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, Afganistan Eğitim Bakanlığında yönetici pozisyonunda görev yapan 25 Afgan uzmanın katılımıyla çevrim içi “Bütünleşik Öğrenme Öğretme Modelleri (STEM+HAREZMİ) Yönetici Eğitimi” gerçekleştirildi.

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığının 2014 yılından bu yana yürüttüğü Eğitim-Öğretimi Destekleme Programı (EÖP) dünya öğretmenlerini yenilikçi yaklaşımlarla buluşturmaya devam ediyor. Dost ve kardeş ülkelerin öğretmen kapasite artırma çalışmalarına destek olmak amacıyla TİKA tarafından oluşturulan ve muhataplar tarafından ilgi gören program kapsamında düzenlenen Öğrenen Öğretmen, Müfredat Oluşturma, Eğitim Yöneticiliği, STEM, HAREZMİ gibi eğitimlere bugüne kadar 4500’ün üzerinde yabancı öğretmen katılım sağladı.

Program ayrıca, mahallinde ve merkezde yürütülen temel eğitimlerin akabinde gerçekleştirilen eğitici eğitimleriyle birlikte yararlanıcı ülkelerin yerel eğitmen ihtiyacının karşılanmasını ve öğretmen eğitim süreçlerinin yerel öğretmenler eliyle sahada devam ettirilmesini öngörüyor.

2021 yılı içerisinde artırılarak devam ettirilmesi planlanan EÖP eğitimlerinin ilki olan Bütünleşik Öğrenme ve Öğretme Modelleri (STEM+HAREZMİ) Yönetici Eğitimi, 01-04 Mart 2020 tarihlerinde, Afganistan Eğitim Bakanlığında yönetici pozisyonunda görev yapan 25 Afgan uzmanın katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi. TİKA’nın inşa ettiği ve kardeş Afganistan halkının istifadesine sunduğu Kabil’deki TİKA Sürekli Eğitim Merkezinde bir araya gelen Afgan yöneticiler, 4 gün süren eğitimlerde en güncel öğretim modellerinden olan STEM ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü marifetiyle yürütülen yerli ve milli bir disiplinler arası öğretim modeli olan HAREZMİ uygulamaları hakkında tecrübe sahibi oldular.

1 Mart 1921 tarihinde Türkiye ve Afganistan arasında imzalanan Türkiye-Afganistan Dostluk Antlaşmasının 100. yıldönümünde gerçekleştirilen eğitimlere Afganistanlı katılımcılar büyük ilgi gösterdi.

Eğitimlerin kapanış törenine; TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Hakan Bücük, AR-GE (Araştırma-Geliştirme), Kalite ve İzleme Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Şube Müdürü Timur Tuğral ve TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat katıldı.

Sırasıyla söz alarak eğitimlerin amacına ilişkin açıklamalarda bulunan konuşmacılar, 100 yaşına giren Türkiye-Afganistan Dostluk Gününün, Türkiye-Afganistan dostluğuna ve işbirliğine olumlu katkılar sunması temennisinde bulundular. 

Eğitimlerin ikinci safhasını oluşturan Bütünleşik Öğrenme ve Öğretme Modelleri Öğretmen Eğitimi’nin Haziran 2021 döneminde, Afganistan’ın muhtelif bölgelerinde görev yapan yaklaşık 100 öğretmenin katılımıyla Kabil’de yüz yüze gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bütünleşik Öğrenme ve Öğretme Modelleri Eğitimlerinin Afganistan’ın ardından Özbekistan ve Cezayir’de de hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ukrayna Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’nın Herson Bölgesinde bulunan "İvuşka" Anaokuluna destek sağlandı. Ukrayna’nın Herson Bölgesi, Geniçesk Reyonu, Novooleksiyivka Köyü’nde bulunan ve Kırım Tatar çocuklarının da eğitim gördüğü İvuşka Anaokulu binasının tadilatı...