Haberler

16 Aralık 2021

TİKA’dan Afrika’nın Güneyindeki Lesotho’da Beş Lisede Eğitim Serası

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lesotho’daki beş lisede sulama sistemleri ve gerekli teçhizat ve sarf malzemeleri ile birlikte eğitim seraları tesis etti.

Leribe ve Teyateyaneng bölgelerinde yer alan Leribe, Boitelo, Ntloana Tsoana, Tsikoane ve Assumption liselerine kurulan seralar okullar için gelir kaynağı olmanın yanı sıra öğrencilerin sağlıklı beslenmesine katkıda bulunacak. Seralar tarım eğitimini liselerde zorunlu ders olarak tanımlamaya hazırlanan Lesotho’nun anılan hedefi doğrultusunda da önemli işleve sahip olacak.

Lesotho lise eğitimine önemli katkı sunması beklenen seralar Leribe Lisesi’nde gerçekleştirilen törenle teslim edildi. Törene beş okulun müdürleri, öğretmen ve öğrencileri ile Lesotho Eğitim Bakanı ‘Mamookho Phiri ve TİKA Pretorya Program Koordinatörü Abdulkadir Abukan  ve yerel medya mensupları katıldı.

Açılış konuşmalarında okul müdürleri pandemi sürecinde sınırların kapalı olmasının ülkenin gıda güvenliğini tehdit ettiğini, birçok ailenin açlıkla sınandığını ifade etti. Buna reaksiyon olarak da okullarda tarım eğitimi ile gıda güvenliğinin teminini önemsediklerini ve bu kapsamda seraların teorik ve pratik tarım eğitimini bir arada gerçekleştirme olanağı sağladığını, kazanılan becerilerin yoksullukla mücadelede önemli katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca pandemi nedeni ile ailelerin ekonomik durumlarının kötüleşmesi nedeni ile okula aç gelen 1500’ün üzerinde öğrencinin Okul Beslenme Programı kapsamında iyi beslenme olanağı bulacaklarını belirterek Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. 

Eğitim Bakanı Phiri de TİKA’ya teşekkürlerini sundukları konuşmalarında pandemi döneminde yaşanan sorunların liselerde tarım eğitimini zorunlu kılma hususundaki düşüncelerini netleştirdiğini ve 2023 itibari ile bu sisteme geçeceklerini belirterek TİKA’nın çalışmalarından duydukları memnuniyeti ve bunların devam etmesi temennilerini ifade etti.

TİKA Pretorya Program Koordinatörü Abukan ise konuşmasında eğitimin en fazla önem verilen kalkınma sektörlerinden biri olduğunu belirterek ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda eğitime katkı sunan projeler geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’de Engelli Bireylere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’de "Engellilerin Hareket Kabiliyeti ve Eğitime Erişiminin Desteklenmesi Projesi" kapsamında 5 farklı eyalette 140 fiziksel engelli bireye teknolojik tekerlekli sandalye desteği sağladı. Somali’deki en savunmasız grup olarak ülke nüfusunun...