Haberler

28 Haziran 2019

TİKA’dan Afrikalı Genç Girişimcilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Tunus’ta Afrika ülkelerinden genç girişimcileri uluslararası yatırımcılar, sivil toplum ve hükümet yetkilileriyle bir araya getiren Afrika  Startup Zirvesi düzenlendi.

İki gün süren etkinlik çerçevesinde, 25 farklı Afrika ülkesinden davet edilen 45 genç girişimci, çoğu yüksek teknoloji alanındaki startup projelerini uluslararası yatırımcılar ve iş adamlarının beğenisine sundu. Program sonunda seçilen en başarılı üç start up projesine finasman desteği sağlandı. Bu kapsamda birincilik ödülünü Tunus’tan Epilert projesi alırken, Congo Kinshasa’dan Agribros Market ikinci, Güney Afrika’dan Cape Bio projesi ise üçüncü oldu.

TİKA’nın ana sponsorlarından biri olduğu etkinliğin açılışına Tunus Kalkınma Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Zied LADHARİ, Tunus İletişim Teknolojileri ve Dijital Ekonomi Bakanı Enver MARUF ve Tunus Mesleki Eğitim ve İstihdam Bakan Saida LOUNİSİ’nin yanı sıra T.C. Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk DOĞAN ve Almanya ve Japonya’nın Tunus Büyükelçileri katıldı.   

Açılış töreninde konuşan T.C. Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, Türkiye’nin 2003'ten bu yana Afrika ülkeleriyle siyasi ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi için sahadaki tüm aktörleri ile büyük çaba sarf ettiğini ve bu kapsamda Afrika kıtasındaki 21 ülkedeki Koordinasyon Ofisleri ile TİKA’nın bu ilişkilerin geliştirilmesi için çabalayan en önemli aktörlerden biri olduğuna işaret etti.

Tunus'un Afrika'ya açılan bir kapı olduğuna dikkati çeken Büyükelçi Doğan, çalışmaların, Afrika ülkeleriyle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda yoğunlaşması gerektiğini ve Türkiye'nin Tunus-Afrika ortaklığı için her türlü araca sahip olduğunu belirtti.

Tunus Kalkınma, Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Zied Ladhari ise Tunus’un yatırımcılar, yatırım ve finans fonları ile devlet otoritesi arasında düzenlenecek görüşmelerle gelişmekte olan kurumlar alanında Afrika'ya açılan bir kapı olmasına ilişkin isteğini dile getirdi. Yarının ekonomisinin bilgi, zeka, yenilenme ve yaratıcılık üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Ladhari, bu tür etkinliklerin Tunus'ta faaliyet gösteren tüm kurumlar için gerçek ve ciddi bir motivasyon olmasını umduğunu söyledi.

TİKA Tunus Koordinatörü Saliha Tuna ise bu etkinlikte Afrika'nın farklı ülkelerinden gelen yaklaşık 50 genç, başarılı, dinamik girişimcinin, yatırımcılar ve tecrübeli iş adamlarının yanı sıra kanaat önderleri ve hükümet yetkilileriyle bir araya gelme imkânı bulduğunu söyledi.

Zirve kapsamında, genç girişimcilerin kendi projelerini sergileyip aynı zamanda finansman arayışında bulunacaklarını kaydeden Tuna, bu bağlamda belirlenecek en başarılı yeni girişimlere finansman sağlanacağını ifade etti. Tuna, zirvenin hem Tunus hem de Afrika kıtasındaki yeni girişimcilik ekosistemine büyük katkı sağlayacağını düşündüklerini ve yatırımcıların dikkatini bu bölgeye çekmekte başarılı olacağını umduklarını dile getirdi. Zirvenin temel hedefinin Afrika’nın Afrikalılar tarafından ve Afrikalılar için kalkındırılması olduğunun altını çizen Tuna, bu hedefin TİKA'nın amaçlarıyla bütünleştiğini ve bu nedenle zirveyi desteklediklerini aktardı.

Saliha Tuna, TİKA olarak Afrika kıtasında 21 ofisle kalkınma iş birliği faaliyetlerine devam ettiklerini ve bu çerçevede Afrika Startup Zirvesi'ne destek vermekten memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA, Bosna Hersek'te Mesleki Eğitim Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gradaçac Belediyesi, Gradaçac İş adamları Derneği, UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi, UNDP Bosna Hersek Ofisi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı(BUTGEM) işbirliğinde kurulan...