Haberler

19 Aralık 2017

TİKA’dan Amerika’daki Ahıskalı Türklere Oyun Parkı

ABD’nin Massachusetts eyaletinde yaşayan Ahıskalı Türkler için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Boston Başkonsolosluğunun iş birliği ile inşa edilen çocuk parkı açıldı.

Kentte 2015 yılında Türkiye’nin katkılarıyla açılan ve Ahıskalıların sosyal ve kültürel faaliyetlerini ve ibadetlerini gerçekleştirdikleri Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi’nin bahçesinde inşa edilen oyun parkı, bölgedeki tüm çocukların kullanımına açık olacak.

Türkiye’nin Boston Başkonsolosluğunun girişimleri ve TİKA’nın katkılarıyla inşa edilen parkın proje sürecinde ve gerekli izinlerin alınmasında bölgedeki Ahıska ve Türk derneklerinin de önemli destek sağladığı bildirildi.

TİKA’nın ABD’deki Ahıska Türklerine yönelik ilk projesi

Park, TİKA’nın ABD’de çocuklara ve Ahıska Türklerine yönelik ilk projesi olma özelliğini taşıyor.

Parkın açılışı için düzenlenen törene Boston Başkonsolosu Ömür Budak’ın yanı sıra Massachusetts Eyalet Senatörü James T. Welch, Massachusetts Eyaleti Temsilciler Meclisi üyesi Michael J. Finn, Batı Massachusetts Valilik Ofisi Direktörü Michael Knapik, West Springfield Belediye Başkanı William Reichelt ve West Springfield Belediye Meclisi Üyesi Daniel O’Brien ile Ahıska ve Türk dernekleri yöneticileri katıldı.

Şenlik havasında geçen törende çok sayıda Ahıskalı ve Türk ailenin da hazır bulundu.

Ahıska sürgününde, 15 Temmuz darbe girişiminde ve vatan savunmasında şehit olanlar için 1 dakikalık saygı duruşunun yapılması ve Türk ve Amerikan milli marşların seslendirilmesiyle başlayan törende Massachusetts Valisi Charlie Baker ve Vali Yardımcısı Karyn Polito’nun açılış töreni için özel olarak imzaladıkları bildiri okundu.

“Ahıskalı Türklerin her zaman yanındayız”

Boston Başkonsolosu Budak, törende yaptığı açıklamada, “Türkiye, anavatanlarından 73 yıl önce korkunç şartlarda sürgün edilen ve bugün dokuz ayrı ülkede yaşayan Ahıska Türklerinin durumunu çok yakından takip ediyor ve dünyanın hangi köşesinde olurlarsa olsunlar her zaman onların yanında yer alıyor.” dedi.

Törene katılan Amerikalı misafirlere de teşekkürlerini sunan Budak, parkın tüm çocuklara Türkiye’den yeni yıl hediyesi olduğunu ve hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından parkın açılış kurdeleleri çocuklar ile birlikte kesildi.

Sonraki Haber

Başbakan Yıldırım Bangladeş'te TİKA Tarafından Yaptırılan Kemoterapi Ünitesinin Açılışını Yaptı

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş’te inşaatı ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yaptırılan 66 yatajlı Shaheed Suhrawardy Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki kemoterapi merkezinin açılışını yaptı. Başbakan Yıldırım'a merkezin açılışında Başbakan Yardımcısı...