Haberler

23 Temmuz 2018

TİKA’dan Ata Sporlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bursa Valiliği ve Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği işbirliğinde “3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği” düzenlendi.

Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’dan sanatçı ve sporcular ile Doğu Türkistan’dan öğrenciler ve Türk coğrafyasından da katılımın olduğu şenlikte, yaklaşık 5 bin yıllık ecdat yadigarı ata sporları, günümüze taşındı.

Keles Kocayayla’daki etkinlikleri ilgiyle izleyen AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Türk milletinin bu tür organizasyonlarda ortak paydada buluştuğunu ifade ederek, “Çok büyük bir milletiz. Bu milletin kökleri bin yıl, 2 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Ortak paydalarımızı yeniden gün yüzüne çıkartmak adına bu tür etkinlikler çok değerli.” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen şenliğin Bursa ve Türk dünyasına hayırlı olmasını dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Osmanlı’yı kuran ve cihan imparatorluğuna 130 yıl başkentlik yapan Bursa’yı “tarih başkenti” kimliğine yaraşır hale getirmek için çalıştıklarını kaydetti.

Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, kökbörü (oğlak kapma), pars ve kuşak güreşleri, at yarışı, mangala, at üzerinde ok atma, atlı güreş, yağlı güreş, yaya okçuluğu, cirit, rahvan, matrak, cenk gibi spor, savaş ve strateji oyunları oynandı.

Programa, toplam 309 sporcu ve 150’nin üzerinde sanatçı katılırken, etkinlik kapsamında, halk dansları gösterileri, konserler, sanatsal faaliyetler ve kültürel ritüeller vatandaşların beğenisine sunuldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Libya’ya Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Libya’nın Yafren kentinde Libya Sosyal İşler Bakanlığı işbirliğinde "Yafren Gençlik Sosyal Eğitim Merkezi ve Bilgisayar Laboratuvarı Projesi" hayata geçirildi. Uzun süredir siyasi ve ekonomik krizler ile mücadele...