Haberler

28 Ağustos 2016

TİKA’dan Azerbaycan’da Acil Tıbbi Yardım Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlıkları işbirliğinde Acil Tıp Kapasitesinin Geliştirilmesi Programı (ATKAP) ilk aşaması tamamlandı.

Azerbaycan’da yürütülen sağlık alanında kapasite ve insan kaynaklarının gelişimine destek projeleri devam ediyor.

Bakü İlkyardım, Ağstafa, Gedebey, Gence ve Astara Hastanelerinin Acil Servis Bölümünde görev yapan hekim, hemşire, ambulans görevlilerinden oluşan 20 kişilik heyete 2 hafta süre ile İzmir Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde eğitim verildi. Acil Hastaya Yaklaşım, Ambulans Malzemeleri ve Hasta Taşıma Teknikleri, İleri Yaşam Desteği Algoritmi ve Temel Yaşam Desteği konularından verilen eğitimlerle acil yardım alanındaki güncel gelişmeler Azerbaycanlı sağlık personeliyle paylaşıldı.

Eğitim programını tamamlayarak Azerbaycan’a dönen acil sağlık personeli TİKA Bakü Program Koordinatörlüğü’ne 2 haftalık eğitimin mesleki gelişimleri ve sundukları sağlık hizmetleri noktasında çok faydalı olduğunu belirterek, katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkür ettiklerini belirtti.

Acil Tıp Kapasitesinin Geliştirilmesi Programının ikinci aşamasını oluşturan 20 kişilik bir sağlık ekibinin daha Türkiye’de eğitime gönderilmesi hedefleniyor.

ATKAP çerçevesinde, ilerleyen aşamalarda, Azerbaycan'ın kırsal Bölgelerinin acil yardım hastanelerine tam donanımlı ambulans temini, okullar ve kamu kurumları olmak üzere muhtelif noktalarda bilinçlendirici çalışmalar ve eğitimlerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Doğal Afetlerin Yaraları TİKAbuhayan ile Sarılıyor

Doğal afetlerin sık yaşandığı Filipinler’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hayata geçirilen TİKAbuhayan projesi ile afetzedelerin yaraları sarılıyor. Doğal afetler ülkesi olan Filipinler’de her yıl irili-ufaklı ortalama 20 tayfun meydana geliyor. Ciddi...