Haberler

04 Ekim 2019

TİKA’dan Balkanlara “İHA” Teknolojileri Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Trakya Üniversitesi (TÜ)  İşbirliğiyle yürütülen proje kapsamında Edirne'de İnsansız Hava Aracı Teknolojileri (İHA) / Drone eğitimi gerçekleştirildi.

TİKA ve Trakya Üniversitesi İşbirliğinde Balkanlardan 6 rehber öğretmen ve 12 öğrencinin katıldığı eğitimde; İnsansız Hava Araçlarından (İHA) biri olan drone yapımını ve temel uçuş tekniklerini birlikte öğrenerek sürüş deneyimi ile otonom sürüş deneyimleri yaşadı.

Dünyada artan bir ivmeyle önem kazanan ‘İnsansız Hava Aracı Teknolojileri’ konusunda eğitim alan öğrencilere mesleki yeterlilik kazandırmakla birlikte teknolojik gelişmelerin doğurduğu yeni istihdam koşullarına uygun birikime sahip olmalarını ve farkındalık kazanmalarını da beraberinde getiriyor.

Proje kapsamında kursiyerler Türkiye’de ve dünyada havacılık tarihi, İnsansız Hava Araçları ve kullanım alanları, drone fiziği, drone kumandası yapısı ve kullanımı gibi teorik derslerin yanı sıra, drone parçalarını birleştirme, tasarlama, doğru uçuş teknikleri, uçuş eğitimleri ve drone uçurma yarışması gibi pratik kazanımlar da elde etti.

Teorik ve pratik eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldı. Farklı okullardan sürece dâhil olan kursiyerlere eğitimin ardından drone hediye edilerek ülkelerine döndüklerinde eğitimde kazandıkları tecrübe ve birikimlerinin rehber öğretmenler eşliğinde aktarılması hedefleniyor.

Öğrenciler ayrıca, Edirne'nin tarihi ve turistik yerleri ile birlikte Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi'ni (TÜTAGEM) ziyaret etmiş ayrıca saha gezileri kapsamında İstanbul TEKNOFEST, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gözlem Evi ve Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etti.

TİKA ve Trakya Üniversitesi işbirliğinde tamamlanan eğitim Balkanlar ile olan kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesi, tarihsel bağların canlı tutulması ve bilimin gelişimine ışık tutan gençlere destek vermesi amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Güney Amerika’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonu ile düzenlenen ‘Tecrübe Paylaşım Programı 2019’ kapsamında, Güney Amerika Amazon’u ve Kolombiya’nın başkenti Bogota’da gerçekleştirilen programa sekiz öğrenci katıldı. Farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler TİKA tarafından gerçekleştirilen projelere...