Haberler

25 Ağustos 2016

TİKA’dan Bangladeşli Yetimlerin Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Cox’s Bazaar şehrinde bulunan Darulhikmeh Eğitim Külliyesi’ne okul ve yurt malzemeleri temin edildi.

TİKA Bangladeş’te eğitim projelerine devam ediyor. TİKA bu kapsamda Bangladeş’te bulunan Darulhikmeh Eğitim Külliyesi’ne okul ve yurt malzemeleri desteğinde bulundu. TİKA tarafından okul sırası ve dolapları, öğretmen masa ve sandalyeleri, yazı tahtaları; yurt malzemeleri kapsamında ranzalar, dolaplar, uyku takımları gibi donanım malzemeleri temin edildi.

Bangladeş 160 milyon nüfusu ile nüfus yoğunluğu fazla olan ülkelerden biri. Halkının % 88'i Müslüman olan Bangladeş’in yaşam standardı ve gelir seviyesi oldukça düşük. Ülkede devlet okullarında dini eğitimin verilmemesi nedeniyle ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda  özel statüde okul ve yetimhaneler bulunuyor.

Bangladeş Cox’s Bazaar'da  3000 m² arsanın, 1000 m²’lik bölümünün üzerine kurulu 4 katlı Darulhikmeh Külliyesinin temeli Şubat 2015'de atıldı. Önceliği Arakanlı çocuklar olmak üzere bir kısmı bu külliyede yatılı olarak eğitim ve barınmaları sağlanacak öğrenciler ilkokuldan üniversiteye kadar takip ve gözetim altında destekleniyor.

Arakanlı çocuklar öncelikli yetimlerden seçiliyor. Bunun yanı sıra, Bangladeşli yetim ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik hizmetler sunulması planlanıyor. Külliye tamamlandığında 1000 öğrencinin eğitim görmesine imkân sağlayacak.

İnşası tamamlanmak üzere olan külliye camisi öğrencilerin ve bölge halkının istifadesine sunulacak.

Darulhikmeh Külliyesi’nin inşaatı ülkemizin bir sivil toplum kuruluşu tarafından destekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle Zambiya Medya Organlarına Ekipman Desteği Sağlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Zambiya’da önemli kamu yayın kuruluşlarından Zambia National Broadcasting Cooperation ve Zambia News and Information Services medya organlarına kamera paketi (kamera ve çevre elemanları) ve kurgu sistemi içeren...