Haberler

16 Aralık 2020

TİKA’dan Bosna Hersek’e Arama Kurtarma Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP) ​ kapsamında Saraybosna Novi Grad Dağ Arama Kurtarma Birliğine tam donanımlı arama kurtarma aracı desteğinde bulundu.

Türkiye’nin arama kurtarma alanındaki tecrübelerinin diğer ülkelere aktarılması ve yerli eğitmenlerin yetiştirilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP) yürütülüyor. Proje çerçevesinde; 2017 yılından bu yana Bosna Hersek’te görev yapan çok sayıda kamu kurum/kuruluşu ve STK’ya yönelik eğitimler düzenleniyor.

Proje ile Bosna Hersek’te uzun vadede arama kurtarma alanında eğitim faaliyetlerini üstlenecek ve aynı zamanda diğer bölge ülkelerinde TİKA desteğiyle düzenlenecek eğitimlerde eğitici olarak görev alacak yerli eğitmen kapasitesinin oluşturulması hedefleniyor.

TİKA ayrıca, bahse konu eğitim projelerine tamamlayıcı ekipman ve araç konusunda da destekler veriyor. Bu kapsamda, zorlu doğa şartlarında yaz kış demeden hizmet sunan Saraybosna Novi Grad Dağ Arama Kurtarma Birliğinin ihtiyaç duyduğu 4*4 tam donanımlı arama kurtarma aracı TİKA tarafından temin edildi.

Novi Grad Belediyesinde düzenlenen araç teslim törenine; T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Belediye Başkanı Semir Efendiç, Arama Kurtarma Birliği Müdürü Fahrudin Dobraca, TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal, çok sayıda arama kurtarma çalışanı ve vatandaş katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Koç, Türk dış politikasının ana unsurunu insan ve insani yardımın oluşturduğunu, içerisinden geçilen pandemi döneminde bu alanda yapılan yatırımların ne kadar değerli olduğunu tüm dünyanın anladığını ifade etti. TİKA’nın 2017 yılından bu yana sürdürdüğü eğitim programları kapsamında Bosna Hersek’in sağlık düzeyinin geliştirmesine yönelik projeler hayata geçirdiğini ifade eden Koç, bu eğitimleri tamamlayıcı nitelikte olan bir adet tam donanımlı arama kurtarma aracını teslim etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek TİKA’ya teşekkür etti.

Belediye Başkanı Efendiç ise yaptığı konuşmada, Saraybosna Novi Grad Dağ Arama Kurtarma Birliğinin ülke genelinde hizmet verdiğini ve yeterli olanaklara sahip olmamaları sebebiyle çoğu zaman belediye bünyesinde bulunan araçları kullanmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Türkiye tarafından sağlanan destek ile tam donanımlı bir araca sahip olacak arama kurtarma birliğinin çok daha etkin ve verimli çalışacağını belirten Efendiç, TİKA aracılığıyla sağlanan destek dolayısıyla teşekkürlerini sundu.

Novi Grad Dağ Arama Kurtarma Birliği Müdürü Fahrudin Dobraca da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin arama kurtarma alanındaki tecrübesinden yararlanmak üzere düzenlenen eğitimlere katıldıklarını ve bu eğitimler sayesinde her türlü doğa koşulunda faaliyetlerini gerçekleştirebilecek ileri düzey eğitimler aldıklarını belirtti. Sağlanan destek ile daha da güçlenmelerine katkı sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

Dağlarda ve diğer zorlu doğa koşullarında doğru ve etkin arama-kurtarma faaliyetleri gerçekleştirmek üzere 2016 yılında kurulan Saraybosna Novi Grad Dağ Arama Kurtarma Birliği, gönüllülük esasına göre çalışmalar gerçekleştiriyor ve arama kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra insani yardım alanında da faaliyet gösteriyor.

 Bosna Hersek Federasyonu Dağ Arama Kurtarma, Uluslararası Alpler Kurtarma Komisyonu (ICAR) ve Uluslararası Mağara Arama Kurtarma Birliği (ECRA) üyesi olan Novi Grad Dağ Arama Kurtarma Birliği ülkede en aktif çalışan arama kurtarma ekipleri arasında yer alıyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Pakistan’da Kadınlara Yönelik Uyguladığı Mikrobahçecik Projesi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Pakistan'daki kadınların evde kendi sebzelerini yetiştirebilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan "Mikro Bahçecik" projesi, eğitimlerini tamamlayan 200 kadına, gerekli üretimi yapabilmeleri için verilen malzeme desteği ile tamamlandı. Projenin son aşamasında eğitimlerini...