Haberler

10 Ekim 2022

TİKA’dan Bosna Hersek’in Arama Kurtarma Kapasitesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı (BİH) ve İHH İnsani Yardım Vakfı iş birliğinde “Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP)” kapsamında Bosna Hersekli 33 Arama Kurtarma personeline Antalya’da “Suda Arama Kurtarma İleri ve Eğitici Eğitimi” düzenlendi.

TİKA tarafından yürütülen ADAMEP kapsamında BİH ve İHH İnsani Yardım Vakfı iş birliğinde Bosna Hersek’in afet ve acil durumlara karşı müdahale kapasitesinin artırılması amacıyla Antalya’da düzenlenen “Suda Arama Kurtarma İleri ve Eğitici Eğitimi” ne Bosna Hersek’in farklı bölgelerinde görev yapan 33 arama kurtarma personeli katıldı.

Katılımcılara, 2022 yılında Bosna Hersek’te düzenlenen “Suda Arama Kurtarma Temel Eğitimi” nin devamı ve tamamlayıcısı mahiyetinde, Antalya’da düzenlenen 12 günlük eğitim programı kapsamında tüplü dalış becerileri, bottan suya girme, su üstü kurtarma becerileri, ayakla arama ile suda kayıp bulma, sonda ile suda kayıp bulma, yüksekten suya girme, su üstü/su altı pusula ve doğal navigasyon çalışmaları ile yön bulma, derin dalış, batık ve gece dalışı konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Bu eğitim ile katılımcılar ADAMEP kapsamında geliştirilen ve 9 modülden oluşan doğada arama kurtarma, kentsel arama kurtarma ve suda arama kurtarma modüllerinin hepsini tamamlamış oldular.

Eğitim sonunda Erdem Beyazıt Kültür Merkezinde düzenlenen törenle, kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Sertifika törenine TİKA Uzmanı Dr. Onur Yaşar, İHH Afet Akademisi Koordinatörü Erdal Altıntaş ile Antalya’daki kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

İHH Afet Akademisi Koordinatörü Erdal Altıntaş, küresel ısınma ve değişen iklim koşulları ile yaşanmakta olan afetlerin arttığını, bu nedenle arama kurtarma konusundaki eğitimlerin öneminin arttığını söyledi. Altıntaş, ülkemizde yaşanan afetlerden önemli bir tecrübe elde ettiklerini, bu tecrübeleri TİKA işbirliğinde geliştirilen modüller ile talep eden ülkeler ile paylaştıklarını ifade ederken, eğitim programını organize eden TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Uzmanı Dr. Onur Yaşar, birçok farklı program kapsamında eğitimler düzenlediklerini ancak doğrudan insan hayatını kurtarmaya yönelik projelerin kendileri için çok değerli olduğunu söyledi. Yaşar, Bosna Hersekli arama kurtarma personeline yönelik uzun süredir devam eden eğitim modüllerinin suda arama kurtarma ileri ve eğitici eğitimi ile tamamlandığını, katılımcıların bu eğitimlerde elde ettikleri bilgi ve becerileri ülkelerindeki diğer meslektaşları ile paylaşmalarını beklediklerini ifade etti.

Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında ihtiyaç duyan ülkelerde doğada, kentsel ve suda arama kurtarma eğitimlerine devam edilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Cezayir'de Müzik Grubuna Enstrüman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cezayir'de bir müzik grubuna enstrüman desteğinde bulundu. Başkent Cezayir'in güneyindeki El-Agvat kentinde bulunan El-Agvat Kültür ve Sanat Odası'na bağlı Barut Müzik Grubu'nun tüm enstrüman ihtiyaçları TİKA tarafından karşılandı....