Haberler

06 Mart 2020

TİKA’dan Bosna Hersek’te Anne ve Çocuk Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’teki Travnik Hastanesine kuvöz ve EKG cihazı desteğinde bulunuldu. 

Bosna Hersek’te 1899 yılından bu yana faaliyet gösteren Travnik Hastanesine TİKA tarafından bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla kuvöz ve EKG cihazı temin edildi.

Yıllık yaklaşık 250.000 kişiye hizmet veren hastane Pediatri bölümünde yılda ortalama 1.200 bebek dünyaya geliyor.

Travnik Hastanesi Pediatri Bölümü Başkanı Dr. Ediba Hadzimujiç yaptığı açıklamada, bağışlanan cihazlar sayesinde bebek ve çocuklara verilen hizmetlerin kalitesinin daha da arttırılacağını, kuvöz eksikliğinden dolayı artık bebeklerin ülkenin başkenti Saraybosna’daki hastaneye gitmesine gerek kalmayacağını ifade etti.  Dr. Hadzimujiç Türkiye Cumhuriyetine ve halkına destektekilerinden dolayı teşekkür etti.

Hastanenin Pediatri Bölümünün Baş Hemşiresi Sabina Karadza ise TİKA’nın desteği ile yeni doğan servislerinde güvenilir cihazlar kullanarak, çocuklara ve bebeklere hizmet verebilecekleri için, hastane personeli adına memnuniyetini ifade etti.

TİKA tarafından verilen destekle hastanenin yeni doğan ünitesinin kapasitesinde büyük artış sağlanması, hastanenin Travnik ve çevresine sunmuş olduğu hizmetlerin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Dünya’da bebek ölümleri, genellikle tıbbi malzeme eksikliği ve müdahale yetersizliği nedeniyle yaşanılıyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yayınlanan bilgilere göre Bosna Hersek’te doğan her 213 bebekten 1’i bir yaşına ulaşmadan çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybediyor.

Sonraki Haber

TİKA, Kadınların Güçlendirilmesi Projelerine Destek Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), kurulduğu 1992'den bu yana 5 kıtada 170'e yakın ülkede kadınların güçlendirilmesine yönelik projelere destek veriyor. Kadınlar, TİKA'nın 60 ülkedeki 62 Program Koordinasyon Ofisiyle dünyanın dört bir yanında ortaya koyduğu faaliyetlerin öncelikli...