Haberler

10 Eylül 2021

TİKA’dan Bosna Hersek’te Fiziksel ve Zihinsel Engelliler Okuluna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Zenitsa şehrinde faaliyet gösteren Fiziksel ve Zihinsel Engelliler Terbiye, Eğitim ve Rehabilitasyon Okuluna engelli asansörü kurulumu gerçekleştirildi.

1967 yılında kurulan ve 11 sınıf dahilinde 7-21 yaş aralığındaki 52 engelli çocuk ve gence hizmet veren Zenitsa Fiziksel ve Zihinsel Engelliler Terbiye, Eğitim ve Rehabilitasyon Okulunda, özellikle tekerlekli sandalye kullanan öğrencilerin bina içi alanlara erişiminde ciddi sorunlarla karşılaşılıyordu. Özel gereksinime sahip öğrencilerin okula girişleri ile 2. katta bulunan sınıflar ve diğer mekanlara ulaşımlarının sağlanmasında okul hizmetlilerinin yaşadıkları sorunların çözülmesi için ihtiyaç duyulan bir adet engelli asansörü TİKA tarafından kurularak 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrencilerin istifadesine sunuldu.

Kurulumu gerçekleştirilen engelli asansörünün açılış törenine Zenitsa-Doboy Kantonu Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Spahija Kozliç, Pedogoji Kurumu Müdüresi Aida Salkiç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal, Okul Müdürü Tarik Salçinoviç, görevli eğitimciler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Bakan Kozliç yaptığı konuşmasında, eğitim sektöründe TİKA aracılığıyla birçok projeyi hayata geçiren Türkiye’ye teşekkürlerini ifade etti. Fiziksel ve zihinsel engele sahip öğrencilerin eğitim aldığı okula yapılan projenin özel bir değer taşıdığını ve 2022 yılında bakanlık bünyesinde görev yapan öğretmenlere yönelik eğitim programları ve ara eleman yetiştiren meslek okullarının kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik TİKA ile işbirliğine devam etmeyi umduklarını dile getirdi.

Okul müdürü Tarik Salçinoviç de konuşmasında;  öğrencilerin okul içerisinde engelsiz dolaşmalarına, gerçekleştirilen faaliyetlere tam olarak dâhil edilmelerine ve mimari engellerin aşılmasına katkı sunan proje için TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Okulun kurulduğu günden bu yana yaşanan asansör probleminin çözülmesinden ve okul fiziki şartlarının öğrenciler için uygun hale getirilmesinden duyulan mutluluğu ifade etti.

Törende konuşan TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal ise, gerçekleştirilen proje ile fiziksel ve zihinsel engelliler okulunda eğitim gören özel çocukların hayatlarının kolaylaştırıldığını ve sosyal hayata katılmalarına imkân sağlandığını belirtti. Engelli çocukların birçok alanda kendilerine yetebilmelerine olanak sağlayacak projelere devam edeceklerini ifade etti. Bu proje başta olmak üzere engelli çocukların yetişmesine katkı sunan eğitimciler ve idarecilere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’te Çocuk Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bangladeş’te tek çocuk hastanesi olan Dakka Çocuk Hastanesi’ne tam donanımlı ayakta tedavi ünitesi desteği sağladı. Bangladeş’in Başkenti Dakka’da bulunan 650 yataklı “Dakka Çocuk Hastanesi” Bangladeş hükümeti tarafından desteklenen...