Haberler

17 Mayıs 2019

TİKA’dan Bosna Hersek’te İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başakanlığı (TİKA) tarafından 2019 yılı Ramazan kalkınma yardımları kapsamında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ve Zepa bölgesinde iftar programı düzenlendi.

Saraybosna'da düzenlenen iftar programına, Bosna Hersek Federasyon Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegoviç, Bosna Hersek Federasyon Tarım, Su, Ormancılık Bakanı Şemsudin Dediç, Zenica Doboy Kanton Başbakanı Mirza Ganiç, Una Sana Kantonu Başbakanı Mustafa Ruzniç, Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar Müdürü Senaid Zajimoviç, Travnik Müftüsü Ahmed Adiloviç, Gorajde Müftüsü Remzi Pitiç, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ve TİKA’nın proje ortakları, kamu kuruluşları temsilcileri, din adamları ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

300’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen iftar programında konuşma yapan TİKA Bosna Hersek Program Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı, bugüne kadar Bosna Hersek'te 850’den fazla proje ve faaliyet gerçekleştirildiklerini ve bundan sonraki süreçte de işbirliği faaliyetlerinin arttırılarak sürdürüleceğini ifade ederek misafirlerin Ramazan aylarını tebrik etti.

Saraybosna Büyükelçisi Koç da, Ramazanın bereketini, Türk- Boşnak ve müslüman kardeşliği üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. 

TİKA faaliyetlerinin anlatıldığı video film gösterimi ve Bosna Hersek Gorajde Müftüsü Remzija Pitiç tarafından okunan duanın ardından iftar programı sona erdi. İftar programında  katılımcılara ney dinletisi yapıldı.

Zepa İftar Programı

Bosna-Hersek’in doğusunda bulunan Zepa ilçesinde kendi yurtlarına geri dönen Boşnaklar için TİKA tarafından Zepa İlçe Müftülüğü işbirliği ile iftar programı düzenlendi.

Bosna savaşı esnasında yerle bir edilen ve yeniden inşa edilen Zepa’da yer alan Şehit Mehmed Efendi Hajriç Camii’nde 150 kişiye verilen iftar programına yerel yöneticiler, din adamları ve Zepa’da yaşayan Müslüman Boşnaklar iştirak etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Senegal ve Gambiyalı Tarım Uzmanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Senegal ve Gambia Tarım Bakanlıklarından gelen uzmanlara “Çeltik Yetiştiriciliği” eğitimi verildi. TİKA, gıda güvenliği ve beslenme, tarımsal kalkınma, sürdürülebilir...