Haberler

09 Nisan 2021

TİKA’dan Bosna Hersek’teki Ailelere Tarımsal Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Tuzla, Una Sana, Zenica-Doboj ve Orta Bosna Kantonlarında yaşayan ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan toplam 500 aileye tarımsal üretim desteği sağlandı.

Dünyanın birçok ülkesinde etkili olan ve bir yılı aşkın süredir etkisi artarak devam eden koronovirüse karşı alınan sıkı tedbirler karşısında ekonominin can damarı olan üreticilerin yeteri derecede desteklenmemeleri sebebiyle işyerleri üretimlerine ara vermek veya kapanmak zorunda kalıyor. Virüsün insan sağlığı üzerindeki etkisinin yanı sıra üretim sektörlerine vermiş olduğu zarar sebebiyle birçok ailenin gelir düzeylerinde ciddi düşüşler yaşandı.

2017 yılından beri yürütülen “Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programı” kapsamında gerçekleştirilen “Tarımsal Destek Projesi” ile TİKA, Bosna Hersek’in Tuzla, Una Sana, Zenica-Doboj ve Orta Bosna Kantonlarının kırsal bölgelerinde yaşayan ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan toplam 500 aileye ilkbahar dikimi öncesi destek paketleri ulaştırdı.

TİKA tarafından hayata geçirilen “Tarımsal Destek Projesi” ile ekonomik sıkıntının daha ağır hissedildiği kırsal bölgelerde yaşayan ailelerin sahip oldukları topraklarda kendi tüketimleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tarımsal üretimi gerçekleştirebilmelerine imkan sağlanması kapsamında tohum, gübre ve ekipman sağlandı.

Proje kapsamında ayrıca; ailelerin kritik öneme sahip tarım sektöründe üretim ve gıda zincirine destek sunmalarının önemi ve faaliyetlerini kesintisiz sürdürebilmeleri için ihtiyaç duyacakları konular hakkında yerel işbirliği yapılan kuruluşlar aracılığıyla gerekli bilgilendirmelerde yapıldı. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Tunus’ta Kırsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un El Kef şehrinde kırsal bölgelerde yaşayan ve düzenli bir geliri olmayan ailelere bal arıcılığı yapabilmeleri için gerekli olan malzeme ve ekipman desteği sağlandı. Tunus’un El Kef...