Haberler

06 Ekim 2020

TİKA’dan Bosna Hersek'te İstihdamın Korunmasına ve Artırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’in Livno şehrinde yaşayan işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve hassas grupların işgücü piyasasına kazandırılması kapsamında düzenlenecek bilişim kurslarına yönelik donanım desteğinde bulundu.

Ülkenin batısında yer alan Livno şehri Bosna Savaşı öncesi istihdamın yüksek olduğu gelişmiş bir sanayi sektörüne sahipti. Savaş sonrasında bu özelliğini kaybeden şehirde günümüzde yüksek seviyede olan işsizlik oranları, özellikle azınlık olarak yaşayan Boşnaklar arasında ciddi boyutlara ulaştı. Livno şehrinde yaşayan Boşnak işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve hassas grupların işgücü piyasasına kazandırılması kapsamında Bosna Hersek Livno İlçe Müftülüğü bünyesinde düzenlenmeye başlanan bilişim kurslarının ihtiyaç duyduğu donanım altyapısı, TİKA tarafından sağlandı.

Bosna Hersek Livno İlçe Müftülüğü tarafından başlatılan bilişim kurslarının açılış törenin de konuşan Baş İmam Mahir Keriç; bölge halkının gelişimine ve istihdam fırsatlarının artırılmasına imkân tanıyacak proje kapsamında TİKA tarafından sağlanan destekten dolayı teşekkürlerini iletti. Projenin öneminin yakın zaman içerisinde alınacak olumlu sonuçları ile görüleceğini ve işgücü piyasasında rekabet etmenin temel koşullarından birinin bilişim bilgisine sahip olmak olduğunu söyledi. Keriç, 20 ile 40 yaş arası gruplara yönelik başlatılan kurslar aracılığı ile başta gençlerimiz olmak üzere mesleki niteliklerinin geliştirilmesi ve istihdamın artırılmasına yönelik katkı sunulacağını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA Gürcistan’da Organik Meyve Suyu Üretim Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan’da yürütülen ”Acara Bölgesi Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı” kapsamında Dağlık Acara’da Organik Meyveciliği Geliştirme ve Destekleme amacıyla meyve suyu üretim tesisi kuruldu. Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin dağlık...