Haberler

28 Kasım 2022

TİKA’dan Butan Kraliyet Polis Teşkilatı’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Butan Kraliyet Polisine dört set Otomatik Parmak İzi Tanımlama Sistemi (AFIS) ekipmanı desteğinde bulundu.

Doğu Himalayalar’da bulunan yaklaşık 1 milyon nüfuslu Butan Krallığı’nın başkenti Thimpu’da Kraliyet Polis Teşkilatı ve TİKA yetkilerinin katılımıyla düzenlenen törenle, 3 adet parmak izi kayıt ve doğrulama istasyonu ile 1 adet mobil ekspres kimlik kontrol istasyonundan oluşan cihaz seti yetkililere teslim edildi.

Teslim töreninde konuşan Polis Şefi Yardımcısı Albay Pasang Dorji, TİKA tarafından temin edilen cihazların mevcut sistemlerini güçlendireceğini ve halka hizmet sunumunu iyileştireceğini vurguladı. İki ülkenin coğrafi olarak birbirlerinden uzak olduğunu ancak Türkiye’nin büyüyen bir ülke olarak Butan’a ve Butan polisine verdiği desteklerin iki halkı yakınlaştırdığını ifade eden Dorji, özellikle suç ve terörizm gibi olayların günümüz dünyasında uzaklık tanımadığını herhangi bir yerde yaşanan gelişmelerin kolaylıkla diğer ülkeleri etkileyebildiğini vurguladı. Türkiye’nin güvenlik konularına yönelik tecrübelerinden daha fazla yararlanmak istediklerinin altını çizen Dorji, daha önce uluslararası birçok misyonda birlikte görev yaptığı Türk meslektaşlarının yetkinliklerini yakından bildiğini belirterek TİKA’ya ve Türk Halkı’na teşekkürlerini iletti.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Ukrayna'da Savaş Mağduru Ailelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) savaş mağduru Ukraynalı vatandaşlara teslim edilmek üzere 100 adet jeneratör temin edildi. Ukrayna’nın enerji altyapıları ile su şebeke tesislerinin yaklaşık yüzde 70’i yaşanan savaş sebebiyle tahrip olmuştu. 24...