Haberler

26 Mart 2021

TİKA’dan Cezayirli Uzmanlara İleri Arıcılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi uzmanları tarafından verilen eğitimde, Türkiye’nin ileri arı ürünleri konusundaki tecrübeleri Cezayirli uzmanlara aktarıldı.

Cezayir’de propolis ve diğer ileri arı ürünlerinin üretimi yapılamıyor ve tamamen ithal olarak temin edilebiliyor. İleri arı ürünlerinin Cezayir’de yerel imkanlarla üretiminin yapılabilmesi amacıyla TİKA tarafından koordine edilen çevrimiçi eğitim kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, Ziraat Mühendisi Samed Okuyan, Gıda Mühendisi Fazıl Güney ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü’nde görevli Başuzman-Araştırmacı Dr. Ayşe Bakan tarafından sunumlar yapıldı.

Cezayirli uzmanlara teknik tecrübelerin aktarıldığı eğitim kapsamında Cezayirli katılımcılara, propolis, arı sütü, polen gibi ileri arı ürünlerinin sahada üretimi ve toplanması, işleme analizleri ve teknikleri, helal propolis üretimi konularında ve TÜBİTAK tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

TİKA Cezayir Koordinatörü Dr. Alparslan Çevik yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen eğitimin bir başlangıç olacağını belirterek, içinde bulunduğumuz salgın sürecinin ardından özellikle helal propolis üretimi alanında Cezayirli uzmanlara Türkiye’de eğitim verilmesi konusunda destek sağlayacaklarını belirtti.

Cezayir Bilimsel Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tahar Sahroui ise açıklamasında, TİKA ile birçok faaliyetler yürütmekte olduklarını söyleyerek, önümüzdeki dönemlerde bu birlikteliği, özellikle üretim sektöründe olmak üzere daha da ileriye taşıma arzusunda olduklarını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA, Sudan'da Tam Donanımlı 3d Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) üretim, tasarım ve dene-yap laboratuvarı "CEZERİ-LAB"ın üçüncüsü Sudan Uluslararası Afrika Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde kuruldu. TİKA tarafından yürütülen 3D tasarım ve 3D yazıcı eğitimlerinin devamı niteliğinde olan laboratuvara; milli...