Haberler

05 Kasım 2020

TİKA’dan Cibuti’nin Kovid19 ile Mücadelesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de yürütülen El Yıkama Üniteleri Temini Projesi kapsamında, başkent Cibuti’nin semtlerinde ihtiyacı olan okullara ve önemli noktalara dağıtılmak üzere 11 adet el yıkama ünitesi teslim edildi.

Cibuti Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen teslim törenine, Belediye Başkan Yardımcısı Outman Hamad Mohamed, Cibuti TİKA Koordinatörü Kutluhan Yücel, semt konseyi temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Törende konuşan TİKA Cibuti Koordinatörü Kutluhan Yücel, halk sağlığının ve temizliğin önemine değinerek, Cibuti devletinin zamanında aldığı önlemler sayesinde Kovid-19 salgınının ülkede fazla etkili olamadığını söyledi. Ülkenin kamu ve hijyen altyapılarının yetersiz ve eksik olması dolayısıyla bulaşma riskinin halen yüksek olduğunu da sözlerine ekleyen Yücel, Kovid-19 salgınının ikinci dalga olarak bütün dünyada etkili olduğu bir dönemde, el yıkama istasyonlarının temel temizlik ihtiyacını karşılamada büyük rol oynadığını ifade etti. Yücel, Cibuti Belediyesi’ne ve kent meclisi temsilcilerine projeye gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Törende söz alan Cibuti Belediye Başkanı Yardımcısı Outman Hamad Mohamed ise, TİKA’nın verdiği bu desteği, Cibuti Belediyesi’nin Kovid-19 salgını sürecinde hijyen konusunda attığı adımların bir tamamlayıcısı olarak gördüğünü ifade etti. TİKA’nın verdiği el yıkama ünitelerinin bu süreçte diğer proje ortakları tarafından temin edilenlerin içerisinde en iyi tasarıma sahip üniteler olduğunu söyleyen Mohamed, TİKA’ya desteğinden dolayı teşekkür etti.

TİKA tarafından temin edilen el yıkama üniteleri; 500 litre hacimli su deposu, iki adet plastik çeşme ve lavabo, kirli su haznesi, sabunluk ve havlu taşıma aparatlarından oluşuyor.

Projenin önümüzdeki dönemde TİKA desteği ile geliştirerek, bölgesel düzeyde sürdürülmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan Süt ve Süt Ürünleri Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’da süt ürünleri üretim tesisi kurdu. TİKA, Moğolistan’ın Gobi-Altay Vilayeti Hantaişiriin Şim Kooperatifi bünyesinde süt, kurut ve diğer süt ürünleri üretim tesisi kurarak yerel üreticilerin refah düzeyinin iyileştirilmesi,...