Haberler

12 Mayıs 2020

TİKA’dan Cibuti Kızılay’ına Kovid19 Salgını İle Mücadelede Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında Cibuti Kızılayı’na koruyucu malzeme ve hijyen malzemesi desteğinde bulunuldu.   

Cibuti’de Kovid-19 salgını ile mücadele, 25 Marttan beri uygulanan tecrit önlemleri çerçevesinde sürüyor. Salgınla mücadelede büyük rol oynayan Cibuti Kızılay’ının sahada görev yapan personeli yararına TİKA tarafından bir destek projesi gerçekleştirildi.     

Proje kapsamında Cibuti Kızılayına 2000 tıbbi maske, 2000 eldiven, 2000 dezenfektan, 200 lastik bot, 200 koruyucu gözlük, 100 paket peçete ve 1000 adet anti bakteriyel sabun ve 1000 adet 5lt. çamaşır suyu temin edildi.  

Malzemeler, 11 Mayıs 2020 tarihinde, Cibuti Kızılayının Balbala’da bulunan üssünde düzenlenen törende, TİKA Cibuti Program Koordinatörü Kutluhan Yücel tarafından, Cibuti Kızılayı Başkanı Abdi Farah Ahmed’e teslim edildi.

Törende konuşan, TİKA Program Koordinatörü Kutluhan Yücel “Dostlar zor günlerde tanınır. TİKA bu zor günlerde Cibuti’nin yanında olmaya kararlıdır. Bu proje, bu konjoktürde, TİKA’nın dünyanın dört bir yanında yürüttüğü yardım programının bir parçasını oluşturmaktadır. Cibuti Kızılayı Covid-19 salgını ile savaşında kesinlikle yalnız değildir. Bu yardım aynı zamanda Türkiye’nin şimdiye kadar Cibuti’de yaptığı yardımlarının devamı niteliğindedir.Bu mücadelede en ön saflarda yerini alan Cibuti Kızılayı’nın personeline bu korucu ve hijyen malzemelerini teslim etmekten büyük mutluluk duymaktayız. Bu amansız hastalıktan muzdarip hastalara acil şifalar dilerim. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilerim” dedi.   

Cibuti Kızılayı Başkanı Abdi İbrahim Farah ise, “Geçirmekte olduğumuz bu buhranlı süreçte bu anlamlı yardımından dolayısıyla TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür ederiz. Geçen Nisan Ayında Türkiye’den bir miktar yardım gelmişti. TİKA’nın yapmış olduğu bu ikinci yardım ise Kızılay’ın destek ihtiyaçlarına büyük bir katkıdır.  Türkiye Kızılayı ile zaten çok iyi ilişkilerimiz bulunmaktadır. Bu yardımlar ile iki ülkenin iyi olan ilişkileri daha da pekişmektedir.” ifadesinde bulundu.  

Cibuti Kızılay’ının yaklaşık 300 kişiden oluşan saha personeli ülkenin sınır bölgelerinde ve taşrada acil ön hizmet vermekte gecikmiyor. Bu salgın döneminde taşra halk sağlığının korunmasında öncü bir rol oynuyor.   

TİKA’nın Cibuti’de Ramazan Ayı öncesinde yaptığı gıda yardımı ve Kızılaya yapılan bu malzeme yardımı ile Covid-19 salgını dolayısıyla Cibuti’de ortaya çıkan krizin önlenmesine önemli bir destek sağlanmış olacak.     

Sonraki Haber

Mozambik’te Salgınla Mücadeleye TİKA’dan Maske Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) başkent Maputo’da salgınla mücadele amacıyla 3 kat anti alerjik kumaştan imal edilecek ve çoklu kullanıma uygun 26 bin adet bez maske üretiyor. Salgınla birlikte insan yoğunluğunun oluştuğu hastaneler,...