Haberler

30 Ağustos 2016

TİKA’dan Djibanar’da Tarımsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Senegal'in güneyinde yer alan Kazamans Bölgesi'nde bulunan Djibanar’da Kırsal Kalkınmaya ve Bölgesel Barışa Destek Amacıyla Sınır Ötesi Toplumların Uzlaşması İçin Diyalog Projesi kapsamında kadın çiftçilere tarım aleti desteğinde bulundu.

Uzun yıllar boyunca iç savaş sebebiyle, Senegal'in güneyinde yer alan Kazamans Bölgesi'nde meydana gelen çatışmalarda 2014 yılına kadar 5 bin kişi hayatını kaybederek, on binlerce kişi de başta Gambiya ve Gine Bissau olmak üzere çevre ülkelere sığındı. Ülkenin en verimli topraklarına, son derece elverişli iklim ve coğrafi koşullarına sahip olan bölgedeki tarım arazilerinin yüzde 80'i çatışma sürecinde döşenen mayınlar nedeniyle kullanılamaz haldeydi.

Geçtiğimiz yıl, TİKA, USAID ve AFEX gibi uluslararası ve yerel sivil toplum kuruluşları işbirliğinde, kırsal kalkınmaya ve bölgesel barışa destek amacıyla sınır ötesi toplumların uzlaşması için diyalog projesi başlattı. Proje kapsamında, özellikle bölgede geçimini tarımsal faaliyetlerden sağlayan kadınları desteklemek maksadıyla, TİKA tarafından bir sebze bahçesi ve üç su kuyusu inşa edildi. Ayrıca 20 yarı endüstriyel sebze-meyve sıkma makinesi temin edildi.

Projenin son aşamasında, sebze bahçesinde çalışan kadınların sayısının artmasıyla birlikte, tarım malzeme ve aletlerinin yetersiz kaldığı gözlemlendiğinden projenin sürdürülebilirliğini sağlamak ve bölge halkına destek olmak amacıyla tarım aletleri TİKA tarafından AFEX’e temin edildi. Bölgenin önde gelenleri ve söz konusu bahçede çalışan kadınlar TİKA’yı coşkuyla karşıladılar ve her fırsatta minnet duygularını dile getirdiler. 

Sonraki Haber

Gökoğuz Yeri’nde TİKA Desteğiyle Açılan Kreşe Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsmi Verildi

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri’nde bulunan on bin nüfuslu Kıpçak köyünde, Kıpçak Belediyesi’nin talebi doğrultusunda inşası ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle gerçekleştirilen kreşe Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri makamlarınca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı...