Haberler

03 Ağustos 2021

TİKA’dan Ekvador’da Bağımlılıkla Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ekvador'un başkenti Kito'da Bağımlılık Önleme Merkezinde kurulan ‘BellARTE’ Eğitim Birimi'ne mobilya ve mesleki malzeme desteği sağladı.

TİKA tarafından yürütülen Güney Amerika Bölgesinde Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Programı kapsamında Kito Belediyesinin Sağlık Sekreterliği ve Kito Bağımlılık Önleme Merkezi (SIPAQ) işbirliğinde yürütülen “BellARTE” ekonomik yeniden bütünleşme projesinden yılda 150 kursiyerin faydalanması hedefleniyor.

Mesleki eğitimlerin düzenlenmesi için merkeze donanım temini gerçekleştirilen proje kapsamında ayrıca, eğitimlerini başarıyla tamamlayıp kendi işletmelerini kuracak olan 150 kursiyere mesleki teçhizat desteğinde bulunuldu.

Proje kapsamında merkezde, kişisel bakım (kuaförlük, berberlik, tırnak bakımı vb.), mali yönetim, mikro girişimcilik, kooperatifçilik gibi konularda 3 aylık dönemler halinde ücretsiz eğitim verilerek, eğitimlerden yararlananların, tekrar bağımlılık tuzağına düşmemeleri, sosyal ve ekonomik hayata katılarak gelir elde edebilmeleri amaçlanıyor.

Mesleki eğitim biriminin açılış törenine T.C. Kito Büyükelçiliği Müsteşarı Kemal Yüksektepe, Kito Sağlık Sekreteri Ximena Abarca, Kito Uluslararası İlişkiler Başkanı Gabriela Zuquilanda, SIPAQ Projesi Genel Koordinatörü Maribel Romero ve bazı yararlanıcılar katıldı.

Törende konuşan Kito Sağlık Sekreteri: “Bu proje ile uyuşturucu ve alkol kullananlar, depresyondan muzdarip olanlar için benlik saygısı kazanılması yaklaşımıyla iş faaliyetleri geliştirdik. Eğitimler sayesinde katılımcılar özgüvenlerini geliştirecek, bir meslek öğrenip kendi gelirlerini kazanabilecek.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik krizden etkilenen hassas gruplar için ekonomik kalkınma ve istihdam alternatifleri yaratan bu projenin gerçeğe dönüştüğünü görmekten memnuniyet duyduğunu belirten Kito Uluslararası İlişkiler Başkanı ise konuşmasında; “Türkiye Cumhuriyeti'nin işbirliği ve finansmanı sayesinde, akıl hastalığı ve bağımlılık riski altındaki bulunan ve Kito Bağımlık Önleme Programına katılanlara kuaförlük, manikür ve pedikür konularında şehrin öncelikli sektörleri yararına eğitim verilecek.” dedi.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Kolombiya’daki Yerlilerinin Ekonomik Canlanmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Ulusal Yerli Örgütü – ONIC ile işbirliğinde yerli toplulukların üretim faaliyetlerini ve ekonomilerini güçlendirmek amacıyla yerel kökenli organik kahve dönüşüm-işleme tesisi kurdu. Cundinamarca Departmanı Silvania'da yer alan...