Haberler

04 Eylül 2020

TİKA’dan Ekvador’un Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ekvador Dışişleri Bakanlığı, Ekvador Sağlık Bakanlığı ve T.C. Kito Büyükelçiliği ile işbirliğinde Ekvador’a acil olarak ihtiyaç duyulan 2 adet solunum cihazı ile 2 adet termal kamera desteğinde bulundu.

Tıbbi ekipman teslim törenine Ekvador Dışişleri Bakanı Luis Gallegos Chiriboga, Ekvador Sağlık Bakanı Xavier Solórzano ve T.C. Kito Büyükelçisi Hatice Oya Tunga Çağlı katıldı.

Törende konuşan Ekvador Dışişleri Bakanı Luis Gallegos Chiriboga: “Türkiye Hükümeti, bu acil sağlık desteğinin yanı sıra 2016 depreminde olduğu gibi her daim Ekvador için uluslararası işbirliğinde önemli bir ortak olmuştur. Gösterilen bu kardeşlik ve dayanışma jesti için Türkiye Büyükelçiliğine ve TİKA’ya teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ekvador Sağlık Bakanı Xavier Solórzano ise yaptığı açıklamada: “Dost halkların dayanışmasını görmek her zaman memnuniyet verici. Bu katkı, devam eden pandemiye karşı mücadelede önemli bir yer tutacak.” dedi.

T.C. Kito Büyükelçisi Hatice Oya Tunga Çağlı ise, Türkiye Hükümeti tarafından sağlanan desteğin, dost ülke Ekvador halkına katkı sağlayacağını ifade etti.

Ekvador’da acil ihtiyaç duyulan hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde kullanılacak solunum cihazları ve kamu hizmet binalarının girişlerinde kullanılacak termal kameralar sayesinde ülkenin Kovid-19 salgını ile mücadelesine önemli bir katkı sağlanarak, ülkenin sağlık altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Romanya’daki Müslüman Topluma Destek

Romanya’da yaşayan Müslüman toplumunun en büyük sorunlarından biri olan mezarlık ihtiyacı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile çözüme kavuşuyor. Türk ve Tatar  soydaşların yoğun olarak yaşadıkları Romanya’nın Dobruca bölgesinde bulunan Köstence ilinde...