Haberler

31 Temmuz 2023

TİKA’dan Ekvador'da Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine Tıbbi Cihaz Desteği

Ekvador’da Francisco de Icaza Bustamante Çocuk Hastanesinin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tıbbi ekipman desteği sağlanan yenidoğan yoğun bakım ünitesi açıldı.

Ekvador’daki iki çocuk hastanesinden biri olan hastane Guayaquil şehrinde ise tek çocuk ihtisas hastanesi konumunda. 25 yenidoğan bebek ünite kapasiteli hastanenin ihtiyaç duyduğu ekipmanların temin edilmesiyle yenidoğan ölüm oranlarının azaltılması hedefleniyor.

Ünitenin açılışı için düzenlenen törene, Ekvador Halk Sağlığı Bakanı Jose Ruales, Guayas Eyaleti Valisi Francesco Tabacchi, Türkiye'nin Kito Büyükelçisi Makbule Başak Yalçın ve yerel yetkililer katıldı.

Bakan Ruales, burada yaptığı konuşmada, TİKA tarafından çocuk hastanesinin yenidoğan bakım ünitesinin yenilenmesi ve buraya ekipman desteği sağlanmasından dolayı Türk hükümetine teşekkür etti. Söz konusu birimin tam kapasiteyle ve çok daha üstün teknolojiyle hizmet vermesini sağlayacak yardımın önemini vurguladı.

Büyükelçi Yalçın da yenidoğan yoğun bakım ünitesinin taşıdığı hayati öneme ve bu alanda görev yapan sağlık çalışanlarının gösterdiği fedakarlığa işaret etti. Yalçın, kuruluşundan bu yana 170 ülkede 30 binden fazla projeyi hayata geçiren TİKA'nın dünyanın başlıca iş birliği ve kalkınma ajansları arasında haklı bir yer edindiğini söyledi. TİKA'nın Ekvador'da faaliyete başladığı günden bu yana 19 projeyi hayata geçirdiğini dile getiren Yalçın, bu projeyi tamamlayarak birimin tam kapasiteyle hizmet verir hale gelmesini sağlamasından dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA, Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesinde Kırsal Kalkınmaya Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kilis İli Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde Suriye’nin Çobanbey bölgesindeki çiftçilere süt sağım makinesi desteği sağlandı. Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen operasyonlardan sonra güvenli hale getirilen Çobanbey bölgesinde...