Haberler

09 Şubat 2022

TİKA’dan El Salvador'a Ziyaret

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretin ardından iki ülke arasındaki iş birliği alanlarını ve proje olanaklarını değerlendirmek üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından El Salvador’a ziyaret gerçekleştirildi.

20 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek ve iki ülke arasında ekonomi, diplomasi ve savunma sanayi alanlarındaki iş birliği ve dostluk bağlarını güçlendirmek adına El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele tarafından Türkiye’ye devlet başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaretin ardından TİKA Meksika Koordinatörü Fatih Abdi Çetin, El Salvador Uluslararası İşbirliği Ajansı ile görüşmeler gerçekleştirmek ve planlanan projeleri yerinde incelemek adına El Salvador’un başkenti San Salvador’u ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Bukele ve hükümeti tarafından desteklenen ve Hanımefendi Gabriela de Bukele tarafından takip edilen  "Birlikte Büyümek" isimli, çocukları sağlık, beslenme, eğitim, öğrenme ve bakım ile gebeliklerinden 8 yaşına kadar maksimum gelişim potansiyellerine ulaşmaları için teşvik etmeyi amaçlayan “Erken Çocukluk Gelişimini Desteklemeye Yönelik Ulusal Politika” çerçevesinde geliştirilecek projeleri istişare etmek adına El Salvador Eğitim Bakanı Hanania Carla, El Salvador Sağlık Bakanı Francisco Alabí Montoya, El Salvador Kültür Bakan Yardımcısı Erick Doredea, Hanımefendi’nin Ofisi ve El Salvador Uluslararası İşbirliği Ajansı Başkanı Karla de Palma ile bir araya gelindi.

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin ülkemizi ziyareti kapsamında El Salvador Uluslararası İşbirliği Ajansı (ESCO) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı arasında kalkınma iş birliğinin geliştirilmesine dair mutabakat zaptı El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından imzalanmıştı. Ziyaretin ikinci günü TİKA Heyetini kurumunda ağırlayan ESCO Başkanı Karla de Palma ile ESCO’nun ve TİKA’nın birlikte çalışma yapabileceği alanlar ve iş birliği olanakları konuşuldu. Karla de Palma ESCO’nun misyonu, faaliyet alanları ve şimdiye kadar gerçekleştirilmiş sağlık, eğitim ve tarım alanlarındaki projeleri hakkında bilgi verdi.

Ziyaret kapsamında ayrıca 2020 senesinde TİKA tarafından gerçekleştirilen San Salvador’daki devlet hastanelerinden biri olan ‘El Salvador Benjamin Bloom Hastanesi’ne tıbbi ekipman desteği projesinin de açılışı gerçekleştirildi. Açılış kapsamında sağlık faaliyetleri ve ‘Birlikte Büyümek’ politikası çerçevesinde yer alan ‘Erken Çocukluk’ faaliyetleri kapsamında iş birliği olanakları da konuşuldu.

Ziyaretin ikinci gününün devamında El Salvador Tarım Bakan Yardımcısı Maria Lilian Pacas ile görüşüldü ve San Vicente Eyaleti ziyaret edildi.

Sonraki Haber

TİKA Özbekistan’da El Sanatları Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Hive’nin Nurullahbay Medresesinde El Sanatları Merkezi Kurdu. El sanatları konusunda kendine has özellikleri ile Özbekistan'daki diğer el sanatları okullarından ayrışan Harezm...