Haberler

02 Temmuz 2016

TİKA’dan Erbil Savvaf Camii’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Erbil kentindeki Savaf Camisi'nin döşemesini ve soğutma sistemini yeniledi.

TİKA Irak’taki faaliyetlerine devam ediyor. Erbil’in en merkezi camilerinden Savvaf Camii’ne TİKA tarafından halı, perde, soğutma sistemi ve diğer teknik donanımı temin edildi.

Cuma namazı öncesinde yapılan teslim töreninde konuşan TİKA İnsan Kaynakları Daire Başkanı Zülküf Oruç TİKA’nın 54 ofisiyle dünyanın dört bir yanında faaliyetler yürüttüğünü ve bir süredir Irak’ta da yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Oruç, "TİKA olarak Erbil'de faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu mübarek ramazan ayında, cuma gününde Erbil'deyiz. Erbil'in en büyük camilerinden birindeyiz. Onları düzenlemek, süslemek ve en uygun şekilde ibadete hazırlamak bizim vazifelerimizden bir tanesidir. Camiyi Türkiye'den getirdiğimiz halılarla tefriş ettik." dedi. Oruç konuşmasının sonunda, TİKA'nın bölgedeki faaliyetlerinin devam edeceğini belirterek, tadilatı tamamlanmak üzere olan 13 okulun açılışının da yakında yapılacağını ifade etti.

Açılış törenine katılan Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ise imkanlar çerçevesinde IKBY'ye bir süredir yardımda bulunduklarını kaydetti. Savaf Camisi imamı Ömer Suveyri de TİKA'nın bölgedeki yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür ederek, caminin yeni halılar ve iyi bir soğutma sistemiyle faaliyete geçmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Savvaf Camisi imamı Ömer Suveyri TİKA’nın bölgedeki yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür ederek, caminin yeni halılar ve iyi bir soğutma sistemiyle faaliyete geçmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Savvaf Camii tefrişatının yapılması vesilesiyle, açılışa Erbil Başkonsolosluğu, Erbil Valiliği, ITC milletvekilleri, Erbil Parlamentosu üyeleri ve İl Meclis üyeler, TİKA İKDH Başkanı, uzmanlar ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

TİKA tarafından, Erbil yetimhanesinde bulunan 240 çocuk ile iftar programında buluşarak, bayramlık kıyafetler temin edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cibuti Demiryolları ile İşbirliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cibuti’de demiryolları alanında kurumsal kapasite geliştirmesine yönelik desteklerine devam ediyor. TİKA, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Cibuti ve Etiyopya Demiryolları Kurumlarının işbirliği ile gerçekleştirilen kapasite artırımına yönelik eğitimle...